Podle prezidenta komory Bedřicha Skalického jde například o případy, kdy si některé realitky takzvaně stáhnou smlouvy z internetu, pozmění v nich pár slov a cenu a samy je začínají zájemcům nabízet.

„Rozmach trhu s realitami, který na severovýchodě republiky nastal poté, co se v Nošovicích začala stavět automobilka Hyundai, s sebou přinesl i nárůst počtu takzvaných garážových realitních makléřů. Jejich počínání se často pohybuje na hranici zákonnosti a poškozuje nejen celý realitní trh, ale mnohdy i samotné prodávající,“ upřesnil Skalický.

Podle něj kromě stahování smluv z internetu patří mezi podvodné praktiky některých makléřů i lákání klientů na malé zprostředkovatelské provize. „Zamlčí však, že si poté za každou další konzultaci s klientem, prohlídku s případným zájemcem, právní služby a další účtují zvlášť nejrůznější poplatky. Navíc se projevuje i další vada na kráse. Smlouvy podepsané některými těmito prodejci jsou plné chyb a katastrální úřady je nezapíší a vracejí zpět. Klient pak nemůže nakládat s penězi ani nemovitostí, doba prodeje se extrémně protahuje,“ uvedl Skalický.

Ředitel Trimex Reality Robert Švec odhaduje, že v Ostravě a okolí takzvaným garážovým prodejcům patří na trhu asi třicet procent. „Na trhu se točí skupina lidí, kteří různě přecházejí a pokoušejí se prosadit tímto způsobem. Velcí hráči ovládají sedmdesát procent. Za naši společnost mohu říci, že nám rozhodně nejde o to, abychom svůj podíl na trhu zvyšovali na úkor menších prodejců. Ty praktiky, které někteří z nich používají, ale výrazně snižují důvěru lidí ke všem realitním kancelářím,“ vysvětlil Švec.

Podle Skalického o tom svědčí i konkrétní čísla. „V posledních letech se v tuzemsku prodávají téměř dvě třetiny nemovitostí takzvaně napřímo. Lidé mají k realitním kancelářím nedůvěru. Například ve Velké Británii se prostřednictvím realitních makléřů prodává pětadevadesát procent nemovitostí,“ dodal Skalický.

Podle něj komora, která vznikla teprve před měsícem, chce pro realitní trh nastavit přísnější pravidla. Plánuje například pro makléře školení s následným vystavením certifikátu.