VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Buksa peníze nehromadí. Vždyť rakev nemá kapsy

Ostrava, Malenovice - Začínal od nuly. V cizí zemi, bez znalosti tamního jazyka. Měl však velké vize a za nimi šel. Aleš Buksa, symbol systému s názvem multi-level marketing. Muž, kterého baví měnit lidské životy.

7.7.2008 6
SDÍLEJ:

Aleš BuksaFoto: Aleš Krecl

„Není nic krásnějšího, než měnit lidem životy. Šanci může dostat každý. I bývalé prodavačky nebo automechanici jsou dnes u nás v LR Cosmetic milionáři.“ To jsou slova Aleše Buksy, podnikatele, který je pohádkově bohatý, ale přitom je přesným opakem takzvaných skrblíků. Znám je totiž naopak jako štědrý mecenáš.

V malebném podhůří Malenovic sice stojí na obrovském pozemku jeho vysněný dům či lépe řečeno zámeček, jemuž místní přezdívají příznačně Southfork. Ve vlastním hangáru v Mošnově parkuje jeho vlastní letadlo. Nejlepší pocit však má z toho, když může přispět a pomoci druhým. Díky tomu se také uprostřed minulého týdne stal prezidentem klubu Rotary International Ostrava.

„Je to obrovská čest. Je to klub dobrých lidí, kteří chtějí pomáhat. Vážím si toho, že mezi ně můžu patřit,“ sdělil Deníku Buksa v rozhovoru při příležitosti slavnostního jmenování do funkce.

Dnes slavíte, dostalo se vám velké pocty. Jaké ale byly začátky vaší cesty za úspěchem?

Začátky byly tvrdé. V roce 1966 jsem jako mladík odjel koncertovat s kapelou do Německa a rozhodl se tam nakonec zůstat. Narodila se mi tam hned v tom roce dcera. Neuměl jsem německy. Makal jsem ve fabrice. Říkal jsem si, že takhle to nepůjde. O pět let později jsem proto začal dálkově studovat, abych mohl začít nový život. Za dalších pět let jsem dokončil studium ekonomiky průmyslového pojišťovnictví a začal pracovat v pojišťovací firmě. V roce 1978 jsem pak poznal multi-level marketing.

To bylo osudové setkání. Co pro vás znamenalo?

Udělal se mi nahoře v hlavě klik. Našel jsem se v tom, viděl jsem v tom svou budoucnost. Začal jsem se tedy multi-level marketingu věnovat, a už v Německu jsem vydělal první velké peníze. Uchvátil mě tím, že nemá žádné hranice. Záleží na píli, hranice výdělku neexistuje. Je tam hierarchie, je ale hloupost říkat, že vydělávají jen ti nahoře. Každý se může dostat výš. I mladí lidé, kteří jsou u nás třeba tři roky, dnes mají obrovské výdělky.

U našich západních sousedů se vám nakonec začalo dařit. Proč jste se tedy vrátil zpět? Zřejmě to tehdy nebylo lehké rozhodování.

V roce 1993 mě oslovila firma LR International s tím, jestli bych neotevřel její pobočku v České republice. Oznámil jsem to manželce a ta byla úplně v šoku. Měla už totiž v Německu své zázemí. Já jsem ale vždy prohlašoval jednu věc – zemřít chci doma. Věděl jsem, že se jednoho krásného dne vrátím. Byla to absolutní výzva. Viděl jsem v tom šanci začít tady, a navíc rozjet věc, která zde ještě nebyla známá. Musel jsem zdejší lidi začít teprve učit, co je to multi-level marketing.

Předkládal jste jim přitom také svůj návod na cestu k úspěchu? Jaký je?

Jsou to tři kroky. První je vůle a touha, nebo-li materiální vize. Druhý krok je dostat nebo si najít nějakou příležitost. A ten třetí krok už je jen samotný čin. To je celý návod na cestu k úspěchu. Důležité je vycítit příležitost. Poznat ji a pořádně ji uchopit. Spousta lidí si jí totiž bohužel ani nevšimne.

Vy jste ji ale poznal a pořádně ji chytil, jak se říká, za pačesy…

Poznal jsem ji už před těmi třiceti lety. A vize jsem měl pořád. Začínaly novým autem až po můj dům, který dnes mám. Jako hokejista jsem chtěl třeba i lední halu. Ta také vyrostla, a to ještě v Německu. Konaly se tam největší diskotéky na ledě, na které se sjížděli lidé z celé země.

Zajímavý příběh je, pokud vím, ten o vašem vysněném domě.

Ano. Dům, který dnes stojí v Malenovicíh, jsem poprvé uviděl v jednom německém časopise o bydlení. Hned jsem věděl, že to je on. Vylepil jsem si jeho obrázek na záchod a měl jsem ho tak každý den na očích. Tím pádem jsem měl svou vizi pořád před sebou.

V lednu jste přenechal řízení své společnosti jiným. Konečně jste si vydechl? Čemu se vlastně nyní věnujete?

Vydechl jsem si jen zpola. Do LR chodím pořád na kafíčko a sleduji to dění. Ale hlavně mám spoustu dalších aktivit. Snažím se hrát golf, o víkendech stále dělám semináře multi-levelu. Jsem totiž s trochou nadsázky takový guru tohoto oboru. Lítám proto svým letadlem školit nové lidi do zemí, kde působí naše pobočky. Kromě Česka tedy také na Slovensko, na Ukrajinu, do Ázerbájdžánu a do Ruska.

Právě jste se stal na rok prezidentem klubu Rotary International Ostrava. Co to pro vás znamená?

Je to obrovská čest. Je to světová organizace, nejznámější klub na zemi. Není to o podnikatelském dění. Je to klub dobrých lidí, dobrých srdcí. Jsou to lidé, kteří chtějí pomáhat. Nemocným, těm, kteří neměli to štěstí. Jsem třeba hlavním finančním garantem hipoterapeutického ranče v Hlučíně. Těch aktivit je ale mnohem více. Podporuji také sport a kulturu. Humanitární věci však považuji za nejdůležitější.

Zůstává vůbec něco, co byste chtěl ještě dokázat?

Pracovně už ne. Tady už nemám žádné velké cíle. Realizuji se spíše v té charitě a sportu. Však to znáte, rakev nemá kapsy. Do hrobu si bohatství nevezmu. Takže, na co bych hromadil peníze pod polštář. Mám jednu dceru, pro kterou určitě zůstane dost. A to mi stačí.

Foto: BEZ DÝMKY ANI RÁNU. Podnikatel Aleš Buksa je znám svou zálibou v kouření dýmky. Vychutnával si ji i během slavnosti ke svému jmenování do funkce prezidenta klubu Rotary International Ostrava. Foto: Deník/Miroslav Ku­cej

Co je multi-level marketing?

Multi-level marketing (MLM) je forma přímého prodeje. Někdy také síťový marketing. Podstatou je zkrácení distribučního řetězce na minimum. Výrobce nebo dodavatel služeb vytváří podmínky pro samostatné podnikání nezávislých přímých prodejců. Tak vzniká mnohovrstevní struktura-síť prodeje, která je účinnější a levnější než klasický distribuční řetězec velkoskladů, velkoobchodů… První využila MLM firma Nutrilite (1934) v USA. Později tento způsob přímého prodeje převzala také firma Amway (1959), která se v roce 1979 zasadila o definici legální podoby MLM. Tato definice se stala v mnohých státech základem pro vymezení podmínek zákonem. Seriózní firmy, využívající MLM, jsou združené v mezinárodních asociacích FEDSA nebo WFDSA a také v národní asociaci AOP. Členové asociace se zavazují přijetím členství k vysoké kvalitě svého zboží a služeb, stejně tak se zavazují k normám etického chování. Zdroj: Wikipedia.cz

Co je Rotary International?

Rotary International, nejstarší servisní klubová organizace na světě, čítá více než 32 tisíc Rotary klubů působících ve více než dvou stech zemích. Cílem organizace je sdružovat obchodníky a vůdčí osobnosti k poskytování humanitárních služeb, podporovat vysoké etické standardy ve všech povoláních. Nejznámějšími hesly Rotary International, které vyjadřují jejich poslání, jsou „Služba nad vlastní zájmy“ a „Nejvíce získává ten, kdo slouží nejlépe“. Na celém světě je více než 1,2 milionu rotariánů.

Autor: Martin Pleva

7.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Krejčí, šička 18 000 Kč Krejčí Dámská krejčová/krejčí s praxí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava Mariánské hory, Kontakt: 731158585., , Vzdělání v oboru, praxe nutná,snaha učit se novým věcem, kreativita velmi vítána.. Pracoviště: Profib wear s.r.o., Štítného, č.p. 230, 709 00 Ostrava 9. Informace: Pavel Bezděk, +420 731 158 585. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 14 210 Kč Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník/ce v sociálních službách - přímá obslužná péče. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14210 kč, mzda max. 21420 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava - Poruba, V případě zájmu volejte na tel. nebo pište na e-mail., , Domov Slunečnice Ostrava poskytující sociální služby seniorům hledá pracovníky v sociálních službách - přímá obslužná péče., , Náplň práce: poskytování přímé obslužné péče, podpora soběstačnosti uživatelů, nácvik jednoduchých denních činností a poskytování pomoci při osobní hygieně a oblékání, manipulace s pomůckami, prádlem a udržování čistoty a hygieny uživatele., Nabízíme plat dle platných tabulek, osobní ohodnocení po zapracování, případné odměny., , Požadavky: základní vzdělání nebo střední vzdělání a absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu pracovník v sociálních službách (min. 150 hodin); absolvování akreditovaného kurzu se nevyžaduje u osob, které získaly způsobilost k výkonu zdr. povolání v oboru ošetřovatel nebo sociální pracovník, , Výhody FKSP - zvýhodněné stravování, vodní masáž, sauna, solárium, obědy, 5 týdnů dovolené.. Pracoviště: Domov pro seniory slunečnice, ostrava-poruba, příspěvková organizace, Opavská, č.p. 4472, 708 00 Ostrava 8. Informace: Alena Burešová, +420 599 508 162. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 89 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: 28.října 286, Ostrava, 702 00, Kontakt: telefonicky v prac. dny od 7:00 do 15:30 hod. na č. 734 751 057 nebo e-mailem: jitka.polaskova@lomna.cz, , Náplň práce: přejímka a prodej pečiva a zboží. Aranžování a objednávání pečiva. Předání směny a hotovosti v pokladně. Večerní uzávěrka a úklid prodejny., , Zaměstnanecké výhody: stravenky v hodnotě 70,- Kč, fasování pečiva, 25 dnů dovolené. Pracoviště: L o m n á spol. s r. o. 28.října, 28. října, č.p. 286, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jitka Polášková, +420 734 751 057. Informační technologie - Informační technologie Správce informačního 22 000 Kč Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Junior Kodér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Tvoříme software pro český trh se zahraničním přesahem., , Požadavky: , -mít zmáknutý HTML5, CSS3, -PHP výhodou, -dobře ovládat JavaScript, jQuery, příp. obojí, -základní orientace v programu Adobe Illustrator, -nejen grafické cítění, ale i smysl pro humor, -být odpovědným a dobrým parťákem do týmu, -mít ochotu vzdělávat se a růst ve svém oboru, -umět přicházet s řešením, , Nabízíme:, -svůj čas si řídíš sám/sama, -příjemná práce v moderních kancelářích v historickém centru Ostravy, -pracujeme na tvé odbornosti, za tvůj postupný růst pak umíme dobře zaplatit, -práce na HPP nebo živnostenský list, -home office v případě potřeby, - firemní akce, občerstvení v kanceláři zadarmo, firemní snídaně, výhody a bonusy od našich klientů, -výhody zázemí Google partnera, , Více informací na webových stránkách: ollero.cz. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 800 665 533.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ArcelorMittal Ostrava. Ilustrační foto.
5 27

Odboráři: Nepřesvědčili nás, že jsou tím správným kupcem

Petr Mrázek

Brankář Mrázek věnoval vítkovické mládeži výstroje, v neděli je předá jeho otec

První osmačtyřicetihodinovka v Ostravě, sólo v Bělském lese!

Stanislav Kováček bude před závodem Starobělské Lurdy dva dny nonstop, s minimem odpočinku, jakožto i spánku, kroužit po 3,2 kilometrém kopcovitém okruhu.

Skandál v obvodě Ostrava-Jih. Lečo ve volbách: Safari, metro… a mrtvý kandidát!

Hnutí slibující „lepší a čistou Ostravu“ nechalo občany na Jihu volit člověka, jenž nežije. Upozornili na to místní sociální demokraté, kteří sami v obvodě naprosto pohořeli. Chtějí opakování voleb!

Ministr Adam Vojtěch v Ostravě nic nevyřešil

Během své páteční návštěvy Ostravy, kde přijel řešit kritickou situaci ve fakultní nemocnici, se snažil nejmladší ministr současné vlády Adam Vojtěch působit sebevědomě a klidně. Po schůzce s hejtmanem Ivo Vondrákem a primátorem Tomášem Macurou se před novináři dostal do defenzivy.

Pod Javorovým zachraňovali paraglidistku z vysokého stromu

Čtyřicetiletá paraglidistka se v pátek dopoledne zřítila do koruny vysokého smrku pod vrcholem Javorového. Zachraňovali ji členové horské služby i hasiči.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT