VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Buksa peníze nehromadí. Vždyť rakev nemá kapsy

Ostrava, Malenovice - Začínal od nuly. V cizí zemi, bez znalosti tamního jazyka. Měl však velké vize a za nimi šel. Aleš Buksa, symbol systému s názvem multi-level marketing. Muž, kterého baví měnit lidské životy.

7.7.2008 6
SDÍLEJ:

Aleš BuksaFoto: Aleš Krecl

„Není nic krásnějšího, než měnit lidem životy. Šanci může dostat každý. I bývalé prodavačky nebo automechanici jsou dnes u nás v LR Cosmetic milionáři.“ To jsou slova Aleše Buksy, podnikatele, který je pohádkově bohatý, ale přitom je přesným opakem takzvaných skrblíků. Znám je totiž naopak jako štědrý mecenáš.

V malebném podhůří Malenovic sice stojí na obrovském pozemku jeho vysněný dům či lépe řečeno zámeček, jemuž místní přezdívají příznačně Southfork. Ve vlastním hangáru v Mošnově parkuje jeho vlastní letadlo. Nejlepší pocit však má z toho, když může přispět a pomoci druhým. Díky tomu se také uprostřed minulého týdne stal prezidentem klubu Rotary International Ostrava.

„Je to obrovská čest. Je to klub dobrých lidí, kteří chtějí pomáhat. Vážím si toho, že mezi ně můžu patřit,“ sdělil Deníku Buksa v rozhovoru při příležitosti slavnostního jmenování do funkce.

Dnes slavíte, dostalo se vám velké pocty. Jaké ale byly začátky vaší cesty za úspěchem?

Začátky byly tvrdé. V roce 1966 jsem jako mladík odjel koncertovat s kapelou do Německa a rozhodl se tam nakonec zůstat. Narodila se mi tam hned v tom roce dcera. Neuměl jsem německy. Makal jsem ve fabrice. Říkal jsem si, že takhle to nepůjde. O pět let později jsem proto začal dálkově studovat, abych mohl začít nový život. Za dalších pět let jsem dokončil studium ekonomiky průmyslového pojišťovnictví a začal pracovat v pojišťovací firmě. V roce 1978 jsem pak poznal multi-level marketing.

To bylo osudové setkání. Co pro vás znamenalo?

Udělal se mi nahoře v hlavě klik. Našel jsem se v tom, viděl jsem v tom svou budoucnost. Začal jsem se tedy multi-level marketingu věnovat, a už v Německu jsem vydělal první velké peníze. Uchvátil mě tím, že nemá žádné hranice. Záleží na píli, hranice výdělku neexistuje. Je tam hierarchie, je ale hloupost říkat, že vydělávají jen ti nahoře. Každý se může dostat výš. I mladí lidé, kteří jsou u nás třeba tři roky, dnes mají obrovské výdělky.

U našich západních sousedů se vám nakonec začalo dařit. Proč jste se tedy vrátil zpět? Zřejmě to tehdy nebylo lehké rozhodování.

V roce 1993 mě oslovila firma LR International s tím, jestli bych neotevřel její pobočku v České republice. Oznámil jsem to manželce a ta byla úplně v šoku. Měla už totiž v Německu své zázemí. Já jsem ale vždy prohlašoval jednu věc – zemřít chci doma. Věděl jsem, že se jednoho krásného dne vrátím. Byla to absolutní výzva. Viděl jsem v tom šanci začít tady, a navíc rozjet věc, která zde ještě nebyla známá. Musel jsem zdejší lidi začít teprve učit, co je to multi-level marketing.

Předkládal jste jim přitom také svůj návod na cestu k úspěchu? Jaký je?

Jsou to tři kroky. První je vůle a touha, nebo-li materiální vize. Druhý krok je dostat nebo si najít nějakou příležitost. A ten třetí krok už je jen samotný čin. To je celý návod na cestu k úspěchu. Důležité je vycítit příležitost. Poznat ji a pořádně ji uchopit. Spousta lidí si jí totiž bohužel ani nevšimne.

Vy jste ji ale poznal a pořádně ji chytil, jak se říká, za pačesy…

Poznal jsem ji už před těmi třiceti lety. A vize jsem měl pořád. Začínaly novým autem až po můj dům, který dnes mám. Jako hokejista jsem chtěl třeba i lední halu. Ta také vyrostla, a to ještě v Německu. Konaly se tam největší diskotéky na ledě, na které se sjížděli lidé z celé země.

Zajímavý příběh je, pokud vím, ten o vašem vysněném domě.

Ano. Dům, který dnes stojí v Malenovicíh, jsem poprvé uviděl v jednom německém časopise o bydlení. Hned jsem věděl, že to je on. Vylepil jsem si jeho obrázek na záchod a měl jsem ho tak každý den na očích. Tím pádem jsem měl svou vizi pořád před sebou.

V lednu jste přenechal řízení své společnosti jiným. Konečně jste si vydechl? Čemu se vlastně nyní věnujete?

Vydechl jsem si jen zpola. Do LR chodím pořád na kafíčko a sleduji to dění. Ale hlavně mám spoustu dalších aktivit. Snažím se hrát golf, o víkendech stále dělám semináře multi-levelu. Jsem totiž s trochou nadsázky takový guru tohoto oboru. Lítám proto svým letadlem školit nové lidi do zemí, kde působí naše pobočky. Kromě Česka tedy také na Slovensko, na Ukrajinu, do Ázerbájdžánu a do Ruska.

Právě jste se stal na rok prezidentem klubu Rotary International Ostrava. Co to pro vás znamená?

Je to obrovská čest. Je to světová organizace, nejznámější klub na zemi. Není to o podnikatelském dění. Je to klub dobrých lidí, dobrých srdcí. Jsou to lidé, kteří chtějí pomáhat. Nemocným, těm, kteří neměli to štěstí. Jsem třeba hlavním finančním garantem hipoterapeutického ranče v Hlučíně. Těch aktivit je ale mnohem více. Podporuji také sport a kulturu. Humanitární věci však považuji za nejdůležitější.

Zůstává vůbec něco, co byste chtěl ještě dokázat?

Pracovně už ne. Tady už nemám žádné velké cíle. Realizuji se spíše v té charitě a sportu. Však to znáte, rakev nemá kapsy. Do hrobu si bohatství nevezmu. Takže, na co bych hromadil peníze pod polštář. Mám jednu dceru, pro kterou určitě zůstane dost. A to mi stačí.

Foto: BEZ DÝMKY ANI RÁNU. Podnikatel Aleš Buksa je znám svou zálibou v kouření dýmky. Vychutnával si ji i během slavnosti ke svému jmenování do funkce prezidenta klubu Rotary International Ostrava. Foto: Deník/Miroslav Ku­cej

Co je multi-level marketing?

Multi-level marketing (MLM) je forma přímého prodeje. Někdy také síťový marketing. Podstatou je zkrácení distribučního řetězce na minimum. Výrobce nebo dodavatel služeb vytváří podmínky pro samostatné podnikání nezávislých přímých prodejců. Tak vzniká mnohovrstevní struktura-síť prodeje, která je účinnější a levnější než klasický distribuční řetězec velkoskladů, velkoobchodů… První využila MLM firma Nutrilite (1934) v USA. Později tento způsob přímého prodeje převzala také firma Amway (1959), která se v roce 1979 zasadila o definici legální podoby MLM. Tato definice se stala v mnohých státech základem pro vymezení podmínek zákonem. Seriózní firmy, využívající MLM, jsou združené v mezinárodních asociacích FEDSA nebo WFDSA a také v národní asociaci AOP. Členové asociace se zavazují přijetím členství k vysoké kvalitě svého zboží a služeb, stejně tak se zavazují k normám etického chování. Zdroj: Wikipedia.cz

Co je Rotary International?

Rotary International, nejstarší servisní klubová organizace na světě, čítá více než 32 tisíc Rotary klubů působících ve více než dvou stech zemích. Cílem organizace je sdružovat obchodníky a vůdčí osobnosti k poskytování humanitárních služeb, podporovat vysoké etické standardy ve všech povoláních. Nejznámějšími hesly Rotary International, které vyjadřují jejich poslání, jsou „Služba nad vlastní zájmy“ a „Nejvíce získává ten, kdo slouží nejlépe“. Na celém světě je více než 1,2 milionu rotariánů.

Autor: Martin Pleva

7.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka v prodejně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava - Mariánské Hory, Výstavní 12, Kontakt telefonicky na č. 774 321 817, emailem: petrsabina@gmail.com, , Požadavky:, - dobrý zdravotní stav - zvedání břemen, - pracovní zkušenosti na obdobné pozici, - znalosti v potravinářství, - praxe min. 1 rok, , Nástup možný ihned., Pracovní doba v rozmezí od 7 do 20 hod. včetně víkendů.. Pracoviště: Alex & ly, s.r.o., Korunní, č.p. 1192, 709 00 Ostrava 9. Informace: Huyen Trang Phamová, .

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 85 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Obsluha rychlého občerstvení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Výškovická 3086/44, Ostrava- Zábřeh, 700 30, Kontakt: e-mailem pizzadelmonte@seznam.cz, , Požadujeme: potravinářský průkaz, samostatnost, bezúhonnost, vstřícný přístup k práci, příjemné vystupování , , Směny odpolední a víkendy. Pracoviště: Pizza a gyros del monte s.r.o., zábřeh, Výškovická, č.p. 3086, 700 30 Ostrava 30. Informace: El-Hachemi Yakouben, .

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 23 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nabízíme: , *Hlavní pracovní poměr, *Mzda při nástupu od 17.800,-kč /čistého, po prvním měsíci navýšení mzdy, *Dlouhodobé uplatnění, *Zaučení, *Nástup ihned/dohodou, *Ubytování zdarma, , Požadujeme: , *Fyzickou zdatnost, *Zodpovědnost, pracovitost. Pracoviště: Personal fabric - agentura práce, a.s., Chopinova, č.p. 483, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Nytrová, +420 724 065 854.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 11 500 Kč

Prodavači textilu, obuvi a kožené galanterie Prodavač/ka dámského prádla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: OC FUTURUM Ostrava, Novinářská 6a, 702 00, Kontakt: e-mailem na rehova@upavan.cz, , Úpavan Trutnov, spol s r.o., tradiční český výrobce dámského prádla, hledá vhodnou kandidátku na pozici prodavačky do zavedené prodejny v OC Futurum Ostrava., , Požadujeme:, - praxi v obchodě a prodeji, - znalost problematiky spodního prádla, - proaktivní přístup, - milé vystupování, - cit pro detail a ochotu pomoci a poradit, , Nabízíme:, - zkrácený pracovní úvazek 30hod./týden, - mzda 11.500, - prémie dle tržeb, - stravenky, - 21 dní dovolené, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, 21 dnů dovolené. Pracoviště: Úpavan trutnov spol. s r.o. oc futurum, Novinářská, č.p. 3178, 702 00 Ostrava 2. Informace: Renata Řehová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Okresní soud v Ostravě-Porubě.

Eda, ostravský svůdce žen, stanul opět před soudem

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Baník vbíhá do cílové rovinky, nad startem Baroše visí otazník

Ostrava – Brno? Tak to je pohodička. Ty smázneme a zachráníme se. Vždyť padají, o nic už jim nejde.

OBRAZEM: Ostrava uvidí hvězdy plážového volejbalu

Už jen pár týdnů a Dolní Vítkovice se promění v mekku plážového volejbalu. Na červnový turnaj Světové série Ostrava Beach Open přijedou světoví šampioni i medailisté z olympiády!

Brankář Vaclík si zatrénoval v divizním Bohumíně. Vzpomněl si na Čecha i Srnička

/FOTOGALERIE/ Zajímavé zpestření si užili před klíčovým zápasem ve Šternberku fotbalisté divizního Bohumína. Vedle jedničky Jakuba Švrčiny se do jejich branky postavil reprezentační gólman Tomáš Vaclík.

VIDEO: Černé pivo Ostravaru nabírá na síle. A zůstane v hospodách

FOTOGALERIE/ Pivovar Ostravar se vzepřel celorepublikovému poklesu zájmu o chmelový mok, letos proinvestuje desítky milionů a připravuje jednu zásadní změnu ve svém portfoliu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT