Automobilka Hyundai bude zřejmě platit další tučnou pokutu za porušování českých zákonů. Výstavbu haly pro svého dodavatele ocelových svitků – společnost Hysco – totiž zahájila v průmyslové zóně v Nošovicích na Frýdecko-Místecku dříve, než měla v ruce platné stavební povolení.

Na problém v pondělí upozornil Ekologický právní servis (EPS), který jako ostříž dohlíží na průběh výstavby továrny, která má v budoucnu vyrábět až tři sta tisíc aut ročně a zaměstnávat tři a půl tisíce lidí. „Automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) opět ignoruje zákony. Tentokráte svůj protiprávní postup vystupňovala, když výstavbu haly pro Hysco zahájila takzvaně načerno, bez platného stavebního povolení,“ upozornil Jiří Nezhyba, právník z brněnského EPS, a ještě dodal: „Skutečně dobrý a zodpovědný soused, jak se opakovaně Hyundai prezentuje, zákony dodržuje a nikoliv si sám určuje, co a kdy pro něj platí.“

Ignorování zákonů ze strany HMMC potvrdil svým postupem také moravskoslezský krajský úřad. Právě on totiž korejské společnosti po přezkoumání situace na základě předchozího odvolání EPS stavební povolení na inkriminovanou halu v polovině minulého týdne zrušil.

„Výstavbou haly na zpracování ocelových svitků Hysco se moravskoslezský krajský úřad zabýval. V průběhu odvolacího řízení jsme obdrželi od stavebního úřadu v Dobré protokol z kontrolní prohlídky svědčící o zahájení realizace stavby bez pravomocného stavebního povolení. Z toho důvodu jsme 9. července stavební povolení zrušili. Stavební úřad Dobrá nyní musí zahájenou stavbu projednat v jiném správním řízení,“ přidala stanovisko kraje mluvčí úřadu Barbara Odstrčilíková.

Podle Václava Kocicha, vedoucího stavebního úřadu v Dobré, už si společnost Hyundai s předstihem zažádala i o dodatečné stavební povolení. Za to, že vybudovala základy haly dříve, než nabylo původní stavební povolení právní moci, jí ale podle jeho dalších slov hrozí pokuta až do výše jednoho milionu korun.

A jak na celý problém nahlíží samotný HMMC? Tváří se, jako by se ho to vůbec netýkalo…

„Ačkoliv v žádosti o stavební povolení figuruje jako stavebník společnost HMMC, investorem stavby je firma Hysco. Důvodem uvedení jména HMMC ve stavební dokumentaci je skutečnost, že vlastníkem pozemků, na kterých závod Hysco vzniká, je právě Hyundai. Po dokončení stavby však budou příslušné pozemky převedeny společnosti Hysco,“ uvedl ke kauze mluvčí české pobočky jihokorejského výrobce vozidel Petr Vaněk.