Ostravané také čím dál častěji vyrážejí poznávat jihomoravské vinice na kolech. „Zdejší cyklostezky jsou velmi populární. Máme tady spoustu veselých cyklistů,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Patrik Staško, obchodní ředitel Moravských vinařských závodů Bzenec.

V Ostravě se vždy pilo pivo, občas to člověk proložil něčím ostřejším. Jak jsme tady na tom dnes s pitím vína?

Ještě před pár lety jsme byli rádi, že tady prodáváme aspoň víno v litrových lahvích s plastovým špuntem. Za poslední roky ale Ostrava obrovsky stoupla. Velký vliv má to, jak toto město ekonomicky i vzdělanostně roste. Podle mě je dneska Ostrava v kultuře pití vína už dále než třeba Brno.

Čím se má člověk řídit, když si chce koupit víno? Musí jít do vinotéky, nebo může nakoupit i v hypermarketu? A na jaké ceně začínají vína, která už lze považovat za dobrá?

Kvalitní vína se dají nakupovat i od šedesáti korun. Tady už začínají jakostní odrůdová vína z moravských vinic. Důležité je ale číst etiketu, zjistit, odkud víno pochází. Z moravských vinic je spousta dobrých vín, která se dají pořídit za dobré peníze. Samozřejmě vinotéka nabízí také ještě kvalitnější vína. Záleží na tom, jaké má člověk nároky.

Jak si stojí vína z moravských vinic v porovnání s dnešní konkurencí vín z Francie, Austrálie nebo třeba Chile?

Stojí si výborně. Moravská vína vozí medaile ze světových soutěží. My si tady ale této kvality zatím bohužel nevážíme stejně jako třeba Francouzi, kteří by si k obědu nedali jiné víno než ze svých vinic. Jižní Morava a její vína jsou nám přitom jednoznačně bližší. A to i v poměru kvalita a cena. Zdejší vína podléhají náročným kontrolám a na trh jdou v garantované kvalitě. Vína ze zdejších vinic tedy mají všechny předpoklady k tomu, aby byly mezi lidmi úspěšnější než vína zahraniční.

Moravská vína Ostravané nemusejí ochutnávat jen doma či v restauracích, ale mohou se za nimi vydat i přímo do oblasti, kde se réva rodí. Co jižní Morava nabízí v otázce „vinné turistiky“?

Jižní Morava je celá bezesporu krásná. Je dobré si vyhlédnout nějakou její konkrétní oblast a vyrazit za poznáním. Dobrým výchozím bodem může být v tomto směru třeba Mikulov, odkud je všude blízko, a který je z Ostravy dobře dostupný. Dají se z něj dělat výlety do všech stran.

Jsou i nějaké speciální akce, za kterými je dobré na jižní Moravu vyrazit?

Je jich spousta. Už zjara například začínají nejrůznější víkendové výstavy místních vín. Tam může člověk okusit vína malých vinařů, která mnohdy velmi příjemně překvapí. Populární v poslední době je však vyrážet za vínem na kole. Vinicemi vedou cyklostezky, a lidé tak mohou malebnou krajinou objíždět příjemné sklípky. Opilé cyklisty ale na Moravě nemáme, my jim říkáme „veselí cyklisté“.