Už tři vlaky naložené palivem, které je vyrobené z odpadních látek z lagun nedaleko fifejdského sídliště, odešly k odběratelům v sousedním Polsku. Podstatná část toho, co se dosud odtěžilo. Zatím poslední dodávka odešla z Ostravy pro elektrárny v průmyslové oblasti okolo Katovic právě tento týden. „Poláci mají o palivo eminentní zájem, koupili by všechno, které se vyrobí v rámci zkušebního odtěžování. My ale ještě čekáme i na české odběratele,“ uvedla manažerka projektu Alena Orlíková ze sdružení Čistá Ostrava, která státní zakázku na likvidaci lagun získala.

Zájem o palivo z lagun zvyšuje rostoucí cena ostatních paliv i aktuální nedostatek hlavně hnědého uhlí. Cenu, za kterou se palivo z lagun s názvem TPS Nolo prodává, sdružení nezveřejnilo. „Cena se odvíjí od výhřevnosti a právě teď se zkoušejí různé přídavky energetického prachu a testuje se, jaký mají vliv,“ řekla Orlíková s tím, že dalším důvodem je fakt, že vyjednávání s českými odběrateli stále pokračuje.

Prodávat palivo českým odběratelům by bylo pro sdružení výhodnější, a to proto, že v ceně paliva je zahrnuta doprava. A polské Katovice jsou sto kilometrů vzdálené, zato například Elektrárna Dětmarovice, další potenciální odběratel, je hned za bukem. Čeští odběratelé ale zatím nemají povolení pro používání paliva z lagun. „V Polsku se nevydává povolení pro všechny jednotlivé spotřebitele, ale jedno globální. Mají tam jednodušší legislativu,“ vysvětlila Orlíková.

Povolení například pro Elektrárnu Dětmarovice ale ještě nějakou dobu potrvá. Alice Lutišanová, regionální mluvčí společnosti ČEZ, uvedla, že žádost o změnu integrovaného povolení podali Krajskému úřadu moravskoslezského kraje 26. září. „Na tuto žádost o změnu integrovaného povolení přišla odpověď ve věci doplnění podkladů. Takže budeme moudřejší až po vyřízení našeho ohlášení. Doba pro vyřízení tohoto ohlášení může být až 182 dní dlouhá,“ sdělila Lutišanová. „Náš zájem pomoci regionu s odstraněním ekologické zátěže, kterou laguny určitě představují, trvá,“ dodala Lutišanová.

Zkušební odtěžování odpadních látek z bývalé chemičky Ostramo, jedné z největších ekologických zátěží v zemi, začalo v červenci a potrvá šest měsíců. Za tuto dobu může sdružení z lagun vyrobit 40 tisíc tun alternativního paliva. Zatím bylo zpracováno asi deset procent povoleného množství. Celkem je ve čtyřech lagunách zhruba dvě stě tisíc tun ropných odpadů, které mají být zpracovány a přeměněny na alternativní palivo do konce roku 2010. Rekultivace území ale bude ještě pokračovat do roku 2015, kdy na místě olejových lagun vznikne lesopark.