„Podnikům by nyní pomohla stabilizace současného stavu kurzu koruny k euru i dolaru. Bylo by vhodné přijmout euro v roce 2012 nebo 2013, je třeba více podpořit export do zemí mimo Evropskou unii a neměnit pravidla pro koupi emisních povolenek,“ míní předseda představenstva Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš.

Kromě nejistoty z přijetí eura a dopadů finanční krize komplikují podnikatelům v kraji život také další problémy. „Ty vyplývají z pomalého řešení páteřního spojení kraje se Slovenskem, nedostatečné kapacity energetických sítí či nedostatku odborníků,“ dodává generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian. Region podle něj potřebuje nejen urychlené řešení modernizace silničního i železničního kapacitního napojení na Slovensko, ale také funkční regionální systém dopravy. „Doprava s kvalitou ovzduší úzce souvisí. Mezi další priority patří vznik vědeckovýzkumného centra,“ doplnil Fabian.

Podle mluvčí sdružení Karin Pelikánové se růst cen energií a surovin, posilování kurzu koruny a světová finanční krize citelně projeví už na letošním hospodaření podniků a firem v regionu. „Automobilka Tatra kvůli krizi snižuje výrobu, s odstávkou některých výrobních provozů na čas počítají také hutní firmy v regionu, další podniky pak chystají zeštíhlování, jiné to už udělaly. Například výrobce autodílů Brano Group propustil čtvrt tisícovky svých zaměstnanců,“ uvedla Pelikánová.

Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje má nyní 152 členů.