Výsledky výzkumu ukázaly překvapivý trend. Mladí specialisté nehodlají opouštět region Moravy a Slezska a chtějí hledat práci v IT firmách na Ostravsku. „Tento postoj vyjádřilo jedenapadesát procent středoškoláků a osmašedesát procent dotazovaných vysokoškoláků. Troufáme si tvrdit, že skončil odliv mozků a začíná období, kdy si i mimopražské firmy budou moci vybírat ty nejlepší v oboru,“ zhodnotil výsledky děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.
Praha už neláká kvůli práci
Zatím jediné tuzemské oborové sdružení pro podporu a využití informačních technologií (IT), které pod názvem IT Cluster působí v Ostravě, bylo zadavatelem průzkumu. Tazatelé oslovili půl tisícovky středoškoláků ze středních průmyslových škol, gymnázií a technického lycea a tři sta vysokoškoláků z ostravských vysokých škol a univerzit s výukou oborů příbuzných IT. Budoucí absolventi shodně říkají, že pokud by měli odejít za prací mimo Ostravsko, je to proto, že je láká život v hlavním městě, nikoli z obavy před nedostatkem příležitostí v domovském regionu. „Významně klesá počet lidí, kteří by rádi hledali práci v zahraničí. Je to jen asi třetina středoškoláků a pouhých 15,5 procenta vysokoškoláků,“ doplnil Vondrák.
Podle něj je to zejména výsledek oživení Moravskoslezského kraje a přílivu investorů, kteří po výrobních firmách umístili v regionu výzkumná a komunikační centra. Příkladem je společnost ASUS či TietoEnator, která je v očích budoucích absolventů vysokých škol současně nejlépe hodnoceným a nejznámějším potenciálním zaměstnavatelem v oboru. Výzkum, který má sloužit především členským firmám a institucím IT Clusteru, odhalil však i problémy. „Přibližně dvě třetiny dotazovaných studentů řekly, že nemají dostatek informací o možnostech uplatnění v IT firmách na Ostravsku. Očekávají, že je dostanou ve škole,“ dodal Vondrák.
IT Cluster byl založen v roce 2006, v současnosti sdružuje třiačtyřicet subjektů.