„Naposledy jsem tu měla čtyři prodavačky na zkoušku. A ani jedna neprošla. Měly například falešné kapsy všité v kabátě,“ uvedla Dostálová. V potravinách U pošty podniká čtvrtým rokem, před tím provozovala samoobsluhu ve Výškovicích. Najít dobré lidi je podle ní ale čím dál složitější. Nejčastěji řeší právě krádeže zboží samotnými zaměstnanci, a také pití alkoholu přímo v prodejně. „Přijala jsem jednou prodavačku, byla to paní z vesnice, starší, těšila jsem se, že to bude konečně výhra. Pak jsem si ale říkala, co ona pořád dělá u těch beden? A ona už tam měla v půl šesté ráno rozpité tři dvanáctky,“ popisuje Dostálová. Další zaměstnankyně sice nepila alkohol, ale zase chodila do práce jen jednou týdně.

Neradostná situace majitelku obchodu donutila ke zveřejnění netradičního inzerátu. Místo nabídky nových potravin je na tabuli u vstupu do obchodu velkým písmem napsáno: Přijmeme prodavačku pro tuto prodejnu, která nepije a nekrade. „K tomu nápisu už mě dohnalo zoufalství. Zvláště teď před vánočními svátky potřebuji nutně další prodavačku, mám jen jednu, a nemůžu tady být pořád. Ještěže mi odpoledne chodí vypomáhat moje maminka,“ podotkla Dostálová.

O práci v obchodě není velký zájem. Poptat se přijdou tak tři lidé týdně. „Když jsem ale minule sháněla nové lidi a na tabuli jsem napsala, že hledám inteligentní a schopnou prodavačku, nepřišel vůbec nikdo,“ vzpomíná Dostálová, která nyní zkouší „rozhodit sítě“ i mezi svými známými či stálými zákazníky.

Že by za nezájmem stála skutečnost, že nabízí nízkou mzdu, si nemyslí. Tvrdí, že si u ní zaměstnanci rozhodně nevydělají méně než v supermarketech. „Navíc, když dobře pracují, dávám prémie i tři tisíce korun. A mají tu klid, nikdo je nebuzeruje tak jako v některých supermarketech,“ říká Dostálová. „Jenže sehnat dobrou pracovní sílu je jako vyhrát první cenu ve sportce,“ dodává.

O nezaměstnané prodavače a prodavačky přitom rozhodně není nouze. U ostravského pracovního úřadu patří tato profese mezi povolání, která se do evidence v největším počtu hlásí, ale na druhé straně i z ní odchází. Jako na kolotoči. Důvodem jsou podle mluvčí ostravského pracovního úřadu Svatavy Baďurové hlavně relativně nízké mzdy či nevyhovující pracovní podmínky. Podle ní kdyby byly v obchodech lepší výplaty, o práci by se tam potom ucházeli i kvalitnější zaměstnanci. „Otázka je, zda si majitelé těch malých obchůdků mohou slušnější mzdu dovolit,“ podotkla Baďurová.

Situaci by podle Baďurové mohl zlepšit nový zákon o zaměstnanosti, který začne platit od příštího roku a zpřísní podmínky pro vydávání podpor v nezaměstnanosti. „Na lidi bude vyvíjen větší tlak, aby si našli a udrželi práci. Ty napravitelné to donutí ke změně, zase to bude nějaký posun, ale zázrak ne,“ konstatovala Baďurová.