To se také potvrdilo v anketě, kdy lidé odpovídali hodně rozdílně. Snažili jsme se proto alespoň připravit jednoduché porovnání cen některých druhů potravin či vánočních stromků. Hledali jsme v obchodech nejnižší a nejvyšší ceny u výrobků, které lidé před Vánocemi v obchodech nakupují nejvíce. O tom, že ne vždy musí znamenat nákup zlevněného výrobku výhru, se autor článku přesvědčil na vlastní kůži. Litr čerstvého mléka, který byl v úterý v jednom z ostravských obchodů v akční slevě za 7,90 koruny, vypadal jako hodně lákavá nabídka. Večer při přípravě krupičky pro děti se ale ukázalo, že tentokrát šlo o prodělek. Krupička ze zkyslého mléka dětem nechutnala.

I tak se ale při podrobné pochůzce po ostravských prodejnách ukázalo, že člověk může třeba litr slunečnicového oleje pořídit za necelých jedenatřicet korun, někde ale také i za 52,90 koruny. Což může už znamenat úsporu dvacetikoruny. Obdobné to bylo i u čtvrtinky másla, které se dalo u jednoho obchodníka pořídit za téměř neuvěřitelných 9,90 koruny, ale také za 27,90 koruny. Nutno ale dodat, že v prvním případě šlo o máslo, které by měl zákazník spotřebovat už do 19. prosince.

U kilogramu hladké mouky se ceny rovněž lišily až o pět korun. Rozdílné ceny byly i u kakaa, bez kterého se hospodyňky, které pečou vánoční cukroví, většinou obejít nemohou. Sto gramů kakaa šlo pořídit za necelých devět korun, ale také za 24,50 koruny. Ceny kaprů se pohybovaly od osmasedmdesáti do pětaosmdesáti korun za kilogram. Naopak téměř za jednotné ceny nabízejí obchodníci majonézu Hellmans, strouhaný kokos, heru. Velké rozdíly nebyly ani u brambor.

Jak se také dá uspořit?

  • Pokud si už s předstihem připravíme seznam trvanlivých potravin, které budeme potřebovat o Vánocích třeba k pečení, vyplatí se sledovat akční slevy i dva či tři měsíce předem. V průběhu minulých týdnů nabízeli obchodníci v Ostravě třeba cukr krystal i za 11,90 koruny za kilogram. Lacinější byl i moučkový cukr.
  • Určitě se vyplatí sledovat letáky, které informují o slevách. Obchodníci ale také někdy zlevní i zboží, které v letáku uvedeno není. Reagují totiž na snížení cen u konkurenčního obchodu.
  • Při nákupu zlevněného zboží se určitě vyplatí pečlivě přečíst datum doporučené spotřeby a také to, jestli není poškozen obal výrobku.
  • Desetikoruny, možná i stokoruny ušetřit můžeme tím, že si z předchozích Vánoc uschováme nepoškozený balicí papír. Dnes už totiž jen málo obchodníků vánoční dárek zabalí tak, že jej můžeme dát přímo pod stromeček.
  • Majitelé domků nebo bytů s balkonem si mohou místo řezaných vánočních stromečků pořídit stromek v květináči. Ten při pečlivém zalévání a dobré péči může vydržet i několik let.
  • Kdo už odrostl dětským letům a nevadí mu, že místo dárku najde pod stromečkem peníze či dárkový poukaz, může si daleko výhodněji nakoupit zboží ve slevách, které někde začínají už hned po vánočních svátcích.
  • Stromek se dá většinou laciněji pořídit přímo u pěstitelů, kapr je pak lacinější, pokud si pro něj dojedeme přímo k rybníkářům.