Spotřeba vody na jednoho obyvatele Ostravy činila loni 107 litrů na den. Letos by měla klesnout o další dva až tři litry. „Blížíme se hygienickému minimu pro velká města,“ řekl ředitel Ostravských vodáren a kanalizací Antonín Láznička.

Ostravské vodárny a kanalizace zavedly speciální monitorování dvaceti největších odběratelů vody. V době hospodářských problémů, kdy řada firem omezuje výrobu, totiž chtějí mít co nejaktuálnější informace o odběrech vody. „Nějaké zásadní problémy ale neočekáváme,“ konstatoval Láznička.

Nejvíce pitné vody totiž potřebuje potravinářský průmysl, například pivovary, a ten krize tolik nepostihla. Krizi ale chtějí některé firmy podle vodárenské společnosti využívat jako důvod pro odložení splatnosti faktur. „Řada firem se na krizi vymlouvá. Někteří už nás žádali o odložení splatnosti faktur z osmadvaceti až na sto padesát dnů,“ podotkl Láznička.

Vedle pitné vody odebírají průmyslové podniky i vodu technickou. Zatímco loni společnost Povodí Odry prodala 153 milionů kubíků, letos počítá s tím, že se její odběr sníží na 135 milionů. „Firmy šetří a také zdokonalují recyklační zařízení,“ vysvětlil ředitel Povodí Odry Ivan Pospíšil.