Odpoledne už ale lidí začalo na berňácích viditelně přibývat.

Na finančním úřadě na Jurečkově ulici v centru Ostravy stálo například hodinu před polednem v řadě šest lidí, než se do fronty postavil další člověk s daňovým přiznáním, od dvou žen už stačily úřednice přiznání odebrat. „Bylo to úplně v pohodě. Stejně jako v předchozích letech jsem si to nechala na posledního března. Mám zkušenost, že když přijdu dopoledne, tak mě žádné dlouhé čekání ve frontě nečeká,“ pochvalovala si Radomíra Mikolášová. Zároveň dodala, že příjemné a profesionální bylo i jednání úřednic.

Obdobně to vypadalo dopoledne na finančním úřadě v Ostravě-Hrabůvce, kde bylo lidí ještě méně. Také pošta v centru Ostravy na Poštovní ulici byla těsně před polednem poloprázdná. Žádné návaly lidí, kteří přišli odeslat přiznání poštou, vidět nebyly.

Po obědě však začalo lidí přibývat. Kolem třetí hodiny odpoledne tak například na už zmíněném finančním úřadě na Jurečkově ulici stálo ve frontě asi dvacet lidí. I když úředníci otevřeli i třetí okénko, lidé si museli několik minut ve frontě vystát. „Tušil jsem to. Chtěl jsem se tu dostat co nejdříve, ale nestihl jsem to. Takže si tu teď chvíli postojím. Jde to ale celkem rychle, snad tu nebudu čekat dlouho,“ doufal asi čtyřicetiletý muž, který si nepřál uvést své příjmení.

Mluvčí ostravského finančního ředitelství Petra Homolová na dotaz uvedla, že finanční úřady se připravily na zvýšený zájem občanů o podání přiznání v poslední den lhůty. Měly většinou otevřeno do osmnácti hodin. „Kromě rozšířených úředních hodin jsme připravili na všech finančních úřadech opatření, která by měla zajistit, aby požadavky občanů byly vyřizovány co nejrychleji a předešlo se extrémně dlouhým frontám,“ upřesnila Homolová.

„Pracovníci podatelny nebyli v žádném případě jedinými, kteří posledního března vyplněné formuláře vybírali. Naopak na každém finančním úřadě byly v pohotovosti celé týmy správců daně, které zajišťují výběry přiznání a jsou připraveny i dávat lidem potřebné informace. Velká část lidí už ale daňové přiznání podala dříve. Kolik občanů přišlo na finanční úřady s přiznáním takzvaně na poslední chvíli, zatím nevíme. S přiznáním už totiž ani není nutné chodit na finanční úřad, lze jej zaslat poštou, nebo podat přiznání elektronicky,“ dodala Homolová.