Podnikatelský inkubátor VŠB-TU Ostrava je otevřen od loňského června. Zatím v něm našlo sídlo osm firem, které zaměstnávají 51 lidí. „Inkubátor je obsazen z třiceti procent,“ uvedla projektová manažerka inkubátoru Zuzana Baturná.

I na obsazování se projevuje krize. „V lednu odešly dvě firmy. U jedné došlo k zrušení celé pobočky, druhá zavírala kancelář. Ale na druhé straně tři nové přišly, takže to skóre je pro nás příznivé,“ konstatovala Baturná.

Jednou z firem, která v inkubátoru podniká, je společnost Weblift. Zabývá se tvorbou internetových obchodů či prezentací. Je příkladem, jak může inkubátor v začátcích pomoci. Její jednatelé David Pech a Zdeněk Solnický, studenti vysoké školy, začínali podnikat ve dvou z domu. „Pak jsme to rozjeli v inkubátoru, otevřeli jsme pobočku v Brně a stále se rozvíjíme. Nyní máme přes třicet zaměstnanců,“ shrnul Pech.

Inovativní nápad podmínkou

Podnikatelské inkubátory nabízejí nižší nájem než je tržní, právní nebo marketingovou podporu a další služby. „Ze začátku jsme měli třeba problémy s účetnictvím, pomohli nám udat tempo a poradili, jak to dělat správně. Na konci listopadu jsme založili společnost s ručením omezeným, s čímž nám inkubátor také pomohl. Vyzdvihl bych i reprezentativnost těch prostor,“ doplnil Pech.

Stavba inkubátoru přišla na dvě stě milionů korun a ze tří čtvrtin ji zaplatila Evropská unie. Zvýhodněné prostory v něm nejsou vyhrazeny jen začínajícím firmám, ale všem, které přicházejí s inovativními myšlenkami.

Vítěz získá nájem

Podnikatelský inkubátor odstartoval druhý ročník soutěže o nejlepší podnikatelský záměr roku 2009. Zúčastnit se jí může jednotlivec nebo tým s netradičním, kreativním a inovativním nápadem. Na vítěze čeká 75 tisíc korun a hlavně bezplatný roční nájem v inkubátoru. Loni se o titul ucházelo deset podnikatelských záměrů. Vítězem se stal Oto Gerža s funkčním modelem ponorek řízených rádiem, druhý skončil Josef Janečka, jenž vyvíjí nové technologie bezprašné očisty komunikací. Oba podnikatelé ve své činnosti pokračují, ale mimo prostředí inkubátoru. Na třetím místě se loni umístili právě studenti David Pech a Zdeněk Solnický, kteří svůj záměr v podnikatelském inkubátoru uskutečňují.