Až o čtyřicet procent zlevnily podle pracovníků realitních kanceláří některé byty na Karvinsku v porovnání s minulým rokem. V době finanční krize je sice zlevňování markantní na území celé republiky, podle makléřů je ale pokles ceny bytů na Karvinsku vůbec nejdramatičtější.

„Ceny bytů, především panelových, poklesly během posledního půlroku v průměru o 35 procent. Vývoj je takový, že i nyní stále jejich cena klesá, i když ne tak dramaticky,“ uvedla mluvčí realitní kanceláře Sting Regina Szpyrcová.

Statisíce dolů

V praxi to znamená, že byty v Karviné zlevnily ve srovnání s počátkem minulého roku o 300 až 600 tisíc korun. „Například u bytu 2+1 byste loni zaplatili přibližně 900 tisíc korun. Letos se jeho cena pohybuje okolo 650 tisíc korun. Nejvíce zlevnily třípokojové byty,“ řekla Szpyrcová. Situaci potvrzuje i makléřka konkurenční firmy. „Registrujeme pokles ceny bytů až o 30 procent. Zájemců o koupi přesto nějak rapidně nepřibývá,“ uvedla pracovnice karvinské realitní kanceláře Elefant. Naráží tak na fakt, že v době finanční krize a nejistot se lidé neradi pouštějí do zadlužování. „Banky navíc zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték. Proto i přes nižší cenu bytů zájemců spíše ubývá,“ přidává další důvod makléřka.

Když už se lidé pro koupi bytu rozhodnou, je pro ně zásadní forma vlastnictví. Podle makléřů je největší zájem o byty v osobním vlastnictví. „Na okraji zájmu jsou kvůli velmi obtížné možnosti financování družstevní byty,“ říká mluvčí Stingu.

Prognóza nejistá

Zástupci realitních kanceláří se shodují, že další vývoj v této oblasti lze jen těžko odhadnout. „Vývoj realitního trhu a pohyb cen realit budou samozřejmě záviset na tom, jak se bude vyvíjet krize a jak se bude dařit českému hospodářství, protože na tom závisí finanční zdroje,“ shrnul ředitel RK Sting Michal Pitucha.