Relativně dobře, na rozdíl od mnohých velkých průmyslových firem, by mohli dopadům celosvětové krize podle Evy Bergerové z Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje čelit někteří menší živnostníci. „Hlavně ti, kteří jsou na trhu už zavedeni a mají svou stálou klientelu. Předpokládáme, že například večerkám, kadeřnictvím, restauracím, veterinárním ordinacím a dalším by se i v období celosvětové krize mohlo dařit celkem slušně,“ míní Bergerová.

Její slova nepřímo potvrzuje majitelka ostravského kadeřnictví Eva v centru města. „Úbytek zákaznic nepociťujeme. Přiznávám, že slovo krize už nemohu ani slyšet. Nás se zatím rozhodně netýká,“ uvedla majitelka kadeřnictví.

Obdobně odpověděly i majitelky dalších dvou oslovených kadeřnických salonů, které si však přály zůstat v anonymitě.

Naopak ostravský obuvník Martin Gnebus, který má svou provozovnu na Milíčově ulici, říká, že hlavně v prvních třech měsících letošního roku přineslo boty na opravu o pětinu až čtvrtinu méně zákazníků než před rokem. „V dubnu a květnu, když začalo být pěkně, už lidé začali chodit více. Je ale poznat, že hodně našinců má v posledních měsících dost hluboko do kapsy. Dříve třeba přinesli boty a neměli problém si připlatit i za náročnější opravu. Teď si dávají opravit jen to nejnutnější a snaží se ušetřit,“ popisuje svou zkušenost Gnebus.

Podle něj je proto každý měsíc i pro jeho provozovnu tak trochu bojem o přežití. „Ceny držíme na stejné výši od léta předloňského roku. Naše náklady na vstupy jdou ale nahoru. Ať už se to týká třeba cen energií či materiálu. Hodně nás drží lidé, kteří si na nás zvykli a chodí k nám už dlouhá léta. Stálí zákazníci tvoří odhadem dvě třetiny z celkového počtu lidí, kteří k nám boty na opravu nosí,“ dodává obuvník.

Majitelka malého obchůdku Potraviny u pošty Jeanetta Dostálová v posledním půlroce zaznamenává rovněž zhruba pětinový úbytek zákazníků. „Vánoce a konec roku bývají slabé, to lidé hodně nakupují v supermarketech. Tento trend se ale projevil i v novém roce a trvá to pořád. Co jsem tak vypozorovala, tak lidé šetří spíše při nákupu potravin. U alkoholu a cigaret jsem pokles nezaznamenala, nebo je jen mírný,“ dodala.

Začátek roku byl kritický i podle provozovatele Hostince u Boříka v Ostravě-Nové Vsi Patrika Bačíka. „Odhaduji to tak na dvoutřetinový úbytek návštěvníků. „V těch prvních třech měsících chodilo opravdu málo lidí. Naštěstí se to ale začalo od dubna zlepšovat. Jakmile vysvitlo sluníčko a oteplilo se, tak začali lidé zase chodit. Takže doufám, že to vydrží,“ věří Bačík.

Majitelka trafiky ve Slezské Ostravě Šárka Wrobelová říká, že lidé nakupují v posledních měsících daleko méně nejen noviny a hlavně časopisy, ale šetří i na cigaretách. „Buď se snaží kouření trochu omezovat, nebo si místo dražších cigaret nakupují lacinější,“ vypozorovala majitelka trafiky. Naopak zájemců o zmrzlinu, kterou nabízí ve vedlejší provozovně, je hlavně v posledních týdnech dost. „Určitě pomohlo i pěkné počasí. Navíc tu desetikorunu, na rozdíl od padesátikoruny a často i vyšší částky, kterou musí člověk vytáhnout z peněženky při nákupu cigaret, člověk oželí a dětem, někdy i sám sobě, udělá radost,“ dodala Wrobelová.