„Pro nás platí heslo: Čím hůře, tím lépe,“ říká Alexandra Nová, majitelka obchodu s dětským použitým zbožím Leona v blízkosti ostravského magistrátu. Naznačuje tím, že když je špatná doba, jako třeba právě nyní, kdy podniky propouštějí a stále více lidí musí chtě nechtě šetřit kde se dá, má obchůdek více zákazníků. A může srovnávat - prodejnu má v Ostravě už od roku 1991 a sjíždějí se do ní maminky ze širokého okolí.

Zboží obchod i vykupuje a dá se říct, že je při výběru zboží náročný. „Při výkupu vybíráme jen pěkné zboží, nepoškozené, moderní,“ podotýká Nová s tím, že malé děti všechno koupené oblečení ani nestihnou vynosit, věci se k nim do bazaru dostávají často jen dva tři měsíce od jejich zakoupení a vypadají jako nové.

Nakupovat do Leony nechodí jen lidé sociálně slabší. „Chodí sem i lidé, kteří nemají hluboko do kapsy, ale nechtějí utrácet zbytečně, a zbylé peníze tak mohou využít jinak,“ podotkla Nová.

V poslední době jdou podle ní na odbyt hlavně věci pro miminka a také věci značkové. „Velký zájem je hlavně o sportovní značky. Vždyť taková tepláková souprava Adidas na tříleté dítě stojí běžně tak patnáct set korun, u nás tři čtyři stovky,“ vyčíslila.

Na prodej použitého oblečení známých módních značek se specializuje i second hand Fashion Oukej na Sokolské ulici v Ostravě. Obchod tam funguje už pět let a podle jeho majitelky Radky Piskalové žádné velké výkyvy v návštěvnosti nezaznamenali. „Máme svoji klientelu. A sice trošku vyšší ceny, zato spoustu značkových věcí. Nejsme takový ten sekáč, který má v pondělí nějaké ceny a v pátek už koupíte všechno za pět korun. Navíc vytahaných triček mají lidé doma plné skříně,“ říká Piskalová.

Obchod se podle ní zaměřuje hlavně na módní značky z Anglie a Francie, například Next, Marks and Spencer či Promod. „Jsou to krásné a hlavně kvalitní věci ze skvělých materiálů,“ podotýká Piskalová. Mezi jejími zákaznicemi jsou i ženy s dobrým výdělkem, třeba právničky. „Jsem ráda, že se nás klientela drží,“ dodává.

Oblečení takzvaně z druhé ruky se dá nakupovat i přes internet. Tam si obvykle musíte připočítat cenu za doručení zboží dobírkou nebo lze zaplatit předem na účet prodejce, což vyjde levněji. Ačkoliv bývají jednotlivé kousky oblečení opatřeny fotografií a popisem, přece jen detaily si pořádně prohlédnout nelze, a v tomto případě jde tak trochu o nákup zajíce v pytli.