„Letos je to složité hlavně v tom, že lidé šetří a vyčkávají, co bude, jestli přijdou o práci, nebo ne. Kromě zaměstnanců státní správy nemá skoro nikdo své místo jisté. Protože máme smlouvy s leteckými společnostmi až na dva roky dopředu, musíme zaplnit určité množství sedadel v letadle za každou cenu, proto snižujeme ceny zájezdů na minimum, ale ani na toto lidé moc neslyší,“ uvedla vedoucí CK Relax Markéta Jelínková.

Ne všech cestovních kanceláří se však krize prozatím dotkla. Zdeňka Blažková z CA Sezóna vidí situaci stejně jako v minulých letech. „Lidé přicházejí ve vlnách – když se zájezdy špatně prodávají, uděláme akci a zájem se zvýší.“

Cestovní kanceláře nabízející služby klientům nižší a střední příjmové kategorie si naopak přilepšily. „Protože nabízíme levnější pobyty ve Španělsku a Chorvatsku, přecházejí k nám letos i ti, kteří byli zvyklí na luxusnější dovolené. Chtějí ušetřit, ale dovolenou si nechtějí nechat ujít,“ popsal situaci v CK Boš Marcel Matušák. Stejně optimisticky vidí letošní rok majitelka CK Vlada tour Vlasta Daňková. „Nechci to zakřiknout, ale zatím jsem na tom lépe než minulý rok,“ sdělila Daňková. Stabilní situaci si vysvětluje tím, že cestovní kancelář má dlouhou tradici, a tak i své stálé zákazníky.

ANDREA WANTULOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ