Zatím je tam ale v podstatě jen velká díra plná bláta a vody. Výstavba moderního centra moravskoslezské metropole má nadále přestávku způsobenou nedostatkem financí.

Podaří se to v dohledné době změnit? Naděje tady je. „Developeři teď jednají s ING, která hledá velké prostory pro asi tisíc lidí. Chce totiž zřídit nové Centrum sdružených služeb a umístit ho někde ve střední Evropě. Ostrava je jedním z kandidátů,“ informoval náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal. Pokud by se pro Novou Karolinu podařilo získat takového zákazníka, výstavbu kancelářských budov by to podle něj značně urychlilo. Jak se mezinárodní finanční společnost ING rozhodne, by přitom mělo být jasné už brzo. „Na přelomu července a srpna se má uskutečnit závěrečné jednání, kterého se máme účastnit s panem primátorem,“ sdělil Trejbal.

Stojí ale i další projekty s kancelářskými prostory, o kterých se v Ostravě před časem hodně mluvilo, například stavba dvou budov společnosti CTP Invest poblíž náměstí Republiky či moderní administrativní budovy v Ostravě–Mariánských Horách na ulici 28. října. Spí i realizace Jindřich Plazy, která by měla nahradit bývalý hotelový dům Jindřich. Developeři vyčkávají i s výstavou Palace sitte v Ostravě-Přívozu.

„Ostrava má potenciál ke stavbě nových kanceláří, i když to tak nyní nevypadá. Pro tuto chvíli ty současné kanceláře stačí, ale až se město začne zase rozvíjet, bude potřebovat další kancelářské plochy,“ míní Trejbal.

V Ostravě se v poslední době podařilo dokončit dvě velké moderní kancelářské budovy. Nordica na Českobratrské ulici a už třetí budova komplexu The Orchard na ulici Novinářské. Zatímco v Orchardu už inkasují peníze z pronájmu, Nordica své klienty stále hledá.

„V nynější době hospodářské recese pozorujeme i v Ostravě mírný útlum poptávky. Jedná se však spíše o oddalování rozhodnutí o rozšíření pronajatých prostor či o stěhování do prostor modernějších. Takové rozhodnutí ovšem zpravidla nelze oddalovat dlouho,“ míní Johan Hedve, manažer pronájmů ze společnosti Skanska, která nízkoenergetickou kancelářskou budovu Nordica postavila. Dodal, že Skanska jedná s několika velkými i menšími společnostmi o pronájmu prostor a v nejbližší době očekává uzavření několika nájemních smluv. „I přes současné ochladnutí má zdejší ekonomika do budoucna ještě velký potenciál pro další růst. V Ostravě potřeba nových a moderních kancelářských prostor nejen je, ale ještě několik dalších let i bude narůstat,“ uvedl Hedve s tím, že Skanska připravuje v Ostravě i další projekty.

Mnout spokojeně ruce si mohou ve společnosti Red Group. Od začátku roku se jim podařilo podepsat pronájmy na více než šest tisíc čtverečních metrů kanceláří v administrativním komplexu The Orchard. První budova je plně pronajata. V druhé budově zbývá k pronájmu pouze dvacet procent kanceláří. Třetí budova s 12 tisíci metry čtverečními kancelářských ploch, která byla dokončena a zkolaudována v dubnu, je pronajata z poloviny. „Novými nájemci ve třetí budově jsou významné bankovní instituce, Komerční banka a Česká spořitelna,“ informovala Lucie Formandl, mluvčí společnosti Red Group, která je investorem a developerem projektu.