Jako celou řadu jiných odvětví drtí hospodářská krize i realitní trh. Ostravané jsou v životních krocích, jakým koupě bytu bezesporu je, stále opatrnější a čekají, že ceny za nějakou dobu klesnou. „Lidé mají strach, nevědí, co bude, například jestli ještě budou mít zítra práci. A k tomu musíme přičíst odvěký nesoulad prodejců a kupujících - prodávající si vždy myslí, že prodává pod cenou, a nakupující zase, že platí příliš,“ řekl David Migdal, spolumajitel realitní kanceláře Comfort Reality.

Byty v osobním vlastnictví jsou přitom nyní procentuálně levnější než samotné podnájmy. V poslední době se ale zájemce o koupi bytu musí také poprat se stále složitějším hypotečním systémem. „Přístupy k získání hypotéky jsou čím dál složitější. Za prvé, banky už neposkytují stoprocentní hypotéky a také zvýšily nároky na takzvanou bonitu klienta (schopnost splácet úvěr, pozn. red.). Někdy se také stává, že podhodnocují cenu samotného bytu,“ informoval o situaci na trhu s realitami Tomáš Petrů z realitní kanceláře Bonus Ostrava.

Vysvětlil to na příkladě, kdy má klient odhadnutý byt na cenu přibližně 1,3 milionu korun, pak přijde banka se svým odhadcem, který byt odhadne na 1,1 milionu korun, a banka poté řekne, že mu více než 1,1 milionu korun nepůjčí. Celý proces koupi bytu je oproti minulému roku mnohem složitější

Obezřetnost Ostravanů a potíže se získáváním hypotéky potvrzuje i jedna ze zájemkyň o koupi bytu. „Zatím vyčkáváme. Myslíme si totiž, že ceny bytů by mohly ještě klesnout, chceme si vzít hypotéku. Do podnájmu se stěhovat nehodláme, rozhodně nechci spravovat něco, co není moje. Nejvíc se nám zamlouvají byty v lokalitách jako je Ostrava-Zábřeh nebo Dubina,“ svěřila se jednadvacetiletá Petra Macháčková z Ostravy.

V poslední době se také lidé stále více zajímají o to, jaké budou jejich náklady na bydlení. „Lidé chtějí vědět, kolik za bydlení utratí, a to ať už jde o vytápění, nebo rekonstrukce. Před koupí chtějí například vědět, jestli je dům zateplený a podobně. Stále častěji se klienti ptají na takzvané nízkoenergetické domy, a podle mě trh s bydlením právě k nízkonákladovému bydlení spěje,“ dodal Tomáš Petrů.

Nejoblíbenějšími lokalitami k bydlení v Ostravě jsou podle realitních makléřů centrum města a městské části Poruba a Moravská Ostrava. Nejžádanější verzí bytu je 2 + 1, pokud možno v cihlovém provedení.

LENKA ZÁTHURECKÁ