„Cukráren je velmi málo. Když si chci zajít na nějakou dobrotu, musím většinou do kavárny, kde se však kouří, takže tam zase nemůžu s dětmi,“ stěžuje si Martina Ptáčková z Ostravy-Poruby.

Právě v Porubě se letos otevřela nová cukrárna Větrník. Martina Vyhlášková provozuje kavárnu společně se svou kamarádkou.„Cukrárnu pro nás postavili naši partneři. Vždycky to byl náš sen a oni nám ho splnili. Moc mě ta práce baví,“ svěřila se Martina. V roce 2008 vybrali vhodné prostory a začali s realizací. Proč zrovna cukrárna? „Nikde mi nechutnala káva. Když jsem si chtěla dát něco sladkého, nebylo kde. Tak nás napadla právě cukrárna s kavárnou dohromady,“ sdělila hrdá provozní.

Kavárna je v provozu teprve dva měsíce. Podle slov Ptáčkové se podnikání rozjíždí docela dobře. Aby se dostali do povědomí lidí, chystají se vytisknout letáky nebo nabízet zákazníkům k jedné zakoupené kávě druhou zdarma.

„Lidé k nám i často volají a ptají se, jestli děláme dorty a kdeže to vlastně přesně jsme,“ usmívá se Ptáčková a dodává, že zákazníci si často stěžují, že je v Ostravě málo cukráren, a že když už nějakou najdou, většinou není moc hezká. Nejraději si lidé ve Větrníku dávají zákusky, kafe a zmrzku, teď v létě vítají i míchané nápoje.

Podobně jsou na tom v centru Ostravy na Nádražní ulici. Zde je cukrárna součástí pekárny firmy Pekaři a spol. „Cukrárna je v Ostravě rozhodně zapotřebí, lidé nás chválí a jsou rádi, že tady jsme, protože v centru žádná jiná není,“ řekla Alena Fojtášková, jedna z obsluhujících prodavaček. „Určitě bychom se uživili i v případě, kdyby cukrárna nebyla součástí pekárny. Občas nám cukrovinky spíše pochybí než zbudou,“ dodala Fojtášková.

A co lidé mlsají nejčastěji? Cukrárna nabízí minizákusky, tedy zmenšeniny větrníků, indiánků a dalších oblíbených pochutin.
Mezi zákazníky jsou hodně oblíbené a z prodejních pultů velmi rychle mizí. V žebříčku nejoblíbenějších zákusků vede větrník, v létě je oblíbené želé.

TEREZA KRUMHOLZOVÁ