Provozovatelka jedné z ostravských čistíren Barbora Kasprowiczová na dotaz uvedla, že i přes hospodářskou krizi se jejich podniku daří. „Na nedostatek práce si stěžovat nemůžeme. V poslední době nám obraty spíše stoupají než klesají a zákazníků nám stále přibývá. Častěji využívají našich služeb firmy, ale také starší občané, kteří jsou již v důchodu. Ti na tuto práci většinou fyzicky nestačí,“ uvedla Kasprowiczová a dodala, že nejvíce práce mají těsně před Vánocemi, kdy si lidé nechávají čistit zejména ložní prádlo a peřiny.

V úplně opačné situaci se ovšem ocitla rychločistírna v Moravské Ostravě. V poslední době zájem o její služby prudce poklesl. „Oproti minulým rokům poklesl zájem o čištění oděvů zhruba o třicet procent,“ uvedla provozovatelka čistírny Eva Kovaříková. „Našimi stálými zákazníky jsou lidé do padesáti let. Starší občané k nám chodí málokdy,“ upřesnila Kovaříková.

Lidé si většinou perou prádlo doma

Standardní doba čištění či praní oděvů je zpravidla týden až deset dní. Za rychlejší zpracování si čistírna účtuje příplatky. „Lidé nejčastěji nechávají čistit kabáty, bundy a obleky. Nejvíce zakázek míváme zjara a na podzim. Letošní jaro nám ale nepřálo,“ uvedla provozovatelka další čistírny, která si nepřála uvést své jméno.

Podobně vidí situaci i majitelka chemické čistírny Blažena Poloková: „Zaznamenáváme dlouhodobý pokles zájmu o naše služby, ale myslím si, že jeho viníkem není hospodářská krize. Dříve byli lidé zvyklí nosit do čistírny i prádlo, které si mohli vyprat doma. Dnes už přinášejí jen to, s čím si sami neporadí.“

Na otázku, jestli využívá prádelnu a které její služby konkrétně, opověděla pětačtyřicetiletá Lenka Dohnalová z Ostravy: „Do čistírny nechodím příliš často. Určitě bych tam zanesla špinavý kabát nebo oblek.“

MONIKA TOMÁŠKOVÁ