Do druhého ročníku se přihlásilo 18 firem, o čtyři méně než v loňském roce. Na menší účasti se podle Nováka podepsala současná ekonomická situace. „Soutěž je nová, je to teprve druhý ročník, a navíc málokdo má v tétopro byznys těžké době čas na to, aby vyplňoval přihlášku a zabýval se věcmi kolem soutěže,“ podotkl Novák.

A které firmy podle poroty neopomíjejí otázku šetrného přístupu ke zdejšímu životnímu prostředí? Mezi většími podniky nad padesát zaměstnanců zvítězila společnost OZO Ostrava, která sváží a zpracovává odpady od čtyř set tisíc obyvatel Ostravy a okolí. Firma provozuje v kraji jedinou linku na výrobu náhradního paliva z odpadů, tedy například plastů. Palivo využívají cementárny místo černého uhlí.

Rodinná firma využívá i evropské fondy


Společnost jímá ze skládky v Hrušově bioplyn, ze kterého vyrábí takzvanou zelenou energii. Provozuje chráněnou dílnu na demontáž elektrozařízení, kde pracují zdravotně postižení lidé. Velkou pozornost věnuje také ekologické výchově. „Provozujeme centrum odpadové výchovy, kterým ročně projde více než šest tisíc dětí. Učíme děti, jak například třídit odpad, a provedeme je také naším areálem,“ uvedl ředitel společnosti OZO Ostrava Karel Belda.

Mezi podniky s méně než padesáti zaměstnanci si první místo ze středečníhoslavnostního vyhlašování odnesla společnost OCHI – Inženýring z Ostravy-Vítkovic. Ta projektuje a dodává zejména hydraulické systémy pro divadla, hutě či koksovny. Porota ji ocenila například za snahu zapojovat se do projektů, které jsou zaměřeny na odstraňování úniku olejů či snižování hluku hydraulických mechanismů.

„Firmu zakládal v roce 1991 můj děda, pak ji převzal můj otec a teď jsem se dostal do vedení společnosti já. Původně měla firma pět zaměstnanců,nyní u nás pracuje pětačtyřicet lidí,“ sdělil Michal Ožana ze společnosti OCHI – Inženýring. Vysvětlil, že pro své inovační aktivity využívají i zdroje z fondů Evropské unie. „V rámci toho řešíme například kapotáže pro pohonné systémy, aby byly co nejméně hlučné,“ podotkl Ožana.

Podnikatelé roku z hlediska vztahu k životnímu prostředí v kraji Firmy do 50 zaměstnaců

1. OCHI – Inženýring
2. Koneko
3. Tele Data Systém


Firmy nad 50 zaměstnanců

1. OZO Ostrava
2. Energetika Třinec
3. Frýdecká skládka