Důkazem toho, že poctivé řemeslo u nás nevymřelo, a že stále ve svém okolí můžeme narazit na kvalitní řemeslníky se zlatýma ručičkama, je výsledek o nejlepšího fachmana Ostravska. Toho se Velkopopovický Kozel společně s Deníkem rozhodl najít a odměnit za jeho poctivou práci a řemeslný kumšt. Nakonec se podařilo díky vašim tipům najít takovýchto fachmanů v ostravském regionu celou řadu.

Pokud potřebujete vyrobit či opravit housle, violu nebo třeba kontrabas, opravdového odborníka najdete v Cingrově ulici v Ostravě. Právě tam má svou dílnu vítězný fachman, houslař Tomáš Pospíšil.

„Už od dětství jsem chodil do hudebky, kde jsem se učil hrát na housle. Bavilo mě to, ale vůbec jsem nepřemýšlel o tom, že bych se jednou stal houslařem,“ říká dvaatřicetiletý muž a dodává: „Po základní škole jsem se rozhodl nastoupit do učení na obor truhlář – práce se dřevem mě vždy bavila. Na housle jsem hrával pořád a tu a tam si na nich něco spravil nebo upravil. Toho si všiml můj otec, který viděl, že mě to baví a že tím trávím hodně času,“ přibližuje Tomáš Pospíšil. Housle tvoří na zakázku a snaží se vyhovět představě každého zákazníka. Než se takovéto ručně vyrobené housle dotáhnou k dokonalosti, trvá to několik měsíců. „Pokud si koupíte housle v obchodě, jsou většinou vyráběny sériově v továrnách. Kdežto já jsem přítomen jejich výrobě od začátku do konce a vnímám, jak se materiál chová a jak housle vznikají,“ tvrdí mistr.

Na panu Pospíšilovi nás zaujalo především jeho nadšení a poctivost, s kterou každý den přistupuje ke své práci a svým zákazníkům.
A jak s odměnou Velkopopovického Kozla ostravský houslař naloží? „Z ceny mám opravdu radost a cením si toho, že ke mně mají mí zákazníci důvěru a věří mé práci. A co udělám s cenou? Samozřejmě bude velká oslava a na té pivo vysloveně nemůže chybět.,“ zmínil Pospíšil.

Čtěte také: Tomáš Pospíšil umí housle vyrobit i na ně hrát