Jednotliví členové vlády přijížděli do budovy Strakovy akademie za přítomnosti asi stovky hornických odborářů, kteří z Karvinska a Mostecka vyrazili do Prahy podpořit své odborové šéfy, kteří se snaží zejména ministru financí Andreji Babišovi (ANO) vysvětlit, že předčasné důchody pro horníky jsou pro stát levnější variantou, než aby propuštění padesátníci skončili úřadu práce.

„Pláčete na špatném hrobě," řekl Babiš hornickému odborovému šéfovi Janu Sábelovi, který ministra čekal až u dveří jeho auta. Několik minut spolu diskutovali. Sábel se mu snažil vysvětlit, že horníci chodí dříve do důchodů v celé Evropě, jen česká vláda své horníky nechává dřít v dolech ještě řadu let po padesátce.

Novinářům pak vicepremiér řekl, že chápe, že by si horníci předčasný důchod zasloužili. Podle něj je celá věc na debatu. Ve spojitosti s tím znovu zmínil jméno miliardáře Zdeňka Bakaly. Babišovi se nelíbí, že by měl miliardář Zdeněk Bakala, který „vydrancoval" firmu OKD a nechal horníky na pospas svému osudu, dostat asi 200 milionů korun za pozemky, na kterých má stát průmyslová zóna Nad Barborovu. Za pozemky má Bakalově firmě Asental zaplatit Moravskoslezský kraj. „Řekněte hejtmanu Novákovi, ať těch 180 milionů za pozemky pošle vám," řekl horníkům Babiš. „A já půjdu s vámi demonstrovat," do­dal.

Horníci: Vymlouvat se na Bakalu je schizofrenie

Spojování Bakalova jména s předčasnými odchody do důchodu horníci ale Babišovi vyčítají. „Vymlouvat se na Bakalu, tak jak se vymlouvá ministr Babiš, je schizofrenie. Je to možná věc boje mezi miliardáři, mezi Bakalou a Babišem, ať si to vyřídí někde jinde, a ne skrz horníky, kteří umírají o šest let dříve než průměrně občané ČR," komentoval Sábel.

Novinářům následně Sábel řekl, že s ministrem Babišem jednali horníci dvakrát. „Slíbil nám podporu předčasných důchodů. Ale jak jsme zjistili, zase je všechno jinak. Politici, kteří něco slíbí a pak to neplní, by neměli v politice být," řekl Sábel. „Přístup pana ministra financí k tomuto problému je žalostný," posteskl si šéf hornických odborů OKD Jaromír Pytlík, kterého Deník zastihl v autobuse cestou z Prahy.

„Budu navrhovat, abychom řešili problém OKD a horníky dohromady. Já se ptám, proč se firma OKD nepodílí na předčasných důchodech? Je to i záležitost firmy, tak je to i ve světě," uvedl Babiš.