Finanční příspěvek bude tedy díky 22 zapojeným městům rozdělen mezi 3 vybrané projekty, a to konkrétně 50 tisíc korun na neurorehabilitace pro holčičku Elišku z Frenštátu pod Radhoštěm, která od narození bojuje s následky dětské obrny, dále 30 tisíc korun na polohovací postele pro pacienty Domova svaté Alžběty v Jablunkově a 20 tisíc korun na nový altán v mateřské škole v Horním Benešově.

Kromě toho organizátoři mají velké srdce a dalších 15 tisíc korun se rozhodli věnovat na rehabilitační pomůcku pro 9letého Ondřeje z Opavy.

„Během půlročního projektu se ve 22 zapojených městech našeho regionu vybralo dvojnásobné množství baterií než ve stejném období minulého roku. Celkem bylo odevzdáno téměř 9,9 tuny baterií, které byly předány k recyklaci. Je skvělé, jak významně se po roce navýšil počet odevzdaných baterií. Poděkování patří nejen občanům a jejich zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí. Důležitá byla také podpora pracovníků městských úřadů a magistrátů, kteří odvedli pořádný kus práce při propagaci sběru baterií a nominovaných projektů,“ nechala se slyšet Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí.

Jak vlastně soutěž probíhala? Před jejím začátkem všech 22 soutěžících měst nominovalo „svůj“ charitativní nebo obecně prospěšný projekt. 100 tisíc korun pak bylo rozděleno mezi projekty navržené třemi nejúspěšnějšími městskými úřady. Tedy těmi, které sesbíraly nejvíc baterií v přepočtu na jednoho úředníka.

Umístění projektů

Na prvním místě se umístil Městský úřad Frenštát pod Radhoštěm, kde se podařilo vybrat 4,58 kg baterií na zaměstnance úřadu – projekt měl název Baterky pro Elišku a díky Baterkománii obdrží 50 tisíc korun.

Druhý byl Městský úřad Jablunkov s 3,6 kg baterií na úředníka. Jablunkovem nominovaný projekt Polohovací postele pro Domov svaté Alžběty získá 30 000 korun.

Na třetím místě skončil Městský úřad Horní Benešov s 3,57 kg a jím nominovaný projekt Altán pro mateřskou školku obdrží 20 000 korun.

15 tisíc pro Ondřeje z Opavy

Největší množství baterií bylo odevzdáno na Magistrátě města Opava, a to 931 kg. Vzhledem k počtu zaměstnanců úřadu ani toto množství na stupně vítězů nestačilo, a skončili těsně čtvrtí. Organizátoři projektu se však rozhodli ocenit úsilí opavského úřadu čestným uznáním a 15 tisíc korun jde na rehabilitační pomůcku - vertikalizační stojan pro 9letého Ondřeje, který trpící vzácným Cardiofaciokutanním syndromem.

„Moc rád bych vyzdvihl snahu opavského magistrátu. Na úřadě se jim podařilo vybrat téměř tunu baterií, a to je skutečně výkon, který si zaslouží respekt. Odvedli důležitou práci pro životní prostředí. Díky nim jsme také sledovali příběh malého Ondry a jeho rodiny.

Nemají to lehké, a proto jsme se rozhodli jim věnovat, již mimo pořadí soutěže, 15 tisíc korun. Věříme také, že díky Baterkománii se o Ondrovi a jeho boji s vážnou chorobou dozví více lidí a i oni pomohou,“ řekl Petr Kratochvíl z Ecobatu.

Do Baterkománie se zapojila města Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Fulnek, Havířov, Horní Benešov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Příbor, Rýmařov, Třinec, Vítkov a Vrbno pod Pradědem. Všechny tyto úřady umístily ve svých prostorách sběrné boxy s logem soutěže, do kterých úředníci, ale i běžní občané mohli odevzdávat použité baterie k recyklaci. Na některých úřadech tyto nádoby, už bez loga Baterkománie, zůstaly místním lidem k dispozici i po skončení projektu.

K tématu

Recyklace baterií

Se vhozením použité baterie do popelnice na směsný odpad začíná koloběh negativních jevů. Baterie skončí na skládce nebo ve spalovně a v obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů. Ty pak končí v ovzduší, půdě a podzemní i povrchové vodě. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií se získávají druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.

Recyklace není jen hezké slovo, ale skrývá se za ním proces, jehož prostřednictvím jsme schopni ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku.

Sběrná místa na každém rohu

Cesta recyklace začíná tím, že použité baterie odnesete na sběrná místa, kterých je po České republice už přes 20 000. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Ty mají dokonce ze zákona povinnost ve svých provozovnách sběrné boxy umísťovat. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. V řadě firem také zaměstnavatelé zřizují sběrná místa. Najdete je též na obecních a dalších úřadech. V obcích léta také dobře fungují sběrné dvory. A pokud si stále nejste jisti, kde najdete nejbližší sběrné místo, pak využijte internetový vyhledavač na adrese mapa.ecobat.cz.