Deník udělal aktuální srovnání ve čtvrtek 14. září dopoledne na pumpách stejné značky (Orlen/Benzina) vzdálených od sebe zhruba 10 kilometrů - jedna je v Česku (v Karviné), druhá v Polsku (v obci Žibřidovice).

A co jsme zjistili? Rozdíl doslova šokující!

Zatímco na největší benzinové stanici v Karviné prodávají litr Naturalu 95 za 40,20 korun, v Polsku, tři kilometry za hranicí jsme zaplatili za litr 6,19 zlotého. To je po přepočtu na koruny při čtvrtečním kurzu zlotého 34,50 korun.

Slavnostní zahájení výroby nového modelu KONA Electric ve výrobním závodě Hyundai, 11. srpna 2023, Nošovice.
Nošovický Hyundai sází na elektřinu. V novém modelu si můžete i fénovat vlasy

U nafty je rozdíl podobný. V Polsku ji u stanice Orlen lze koupit za 6,12 zlotého, v Karviné na Orlen/Benzina za 39,90 korun.

Zhruba před dvěma měsíci se ceny na obou stranách hranice srovnaly a nákup pohonných hmot u polské benzinky nebyl cenově výhodný. To se však změnilo a vzhledem k tomu, že ekonomové v Česku avizují další zdražení, bude tankování v Polsku jednoznačně výhodnou alternativou.

Řidiči, bude hůř

Podle čtvrtečních informací, které se odkazují na údaje společnosti CCS, benzin ve středu 13. září poprvé od loňského listopadu překonal v celorepublikovém průměru cenu 40 korun za litr. Za uplynulý týden vzrostla jeho cena o 20 haléřů na 40,05 korun za litr. Nafta ovšem zdražuje ještě mnohem výrazněji.

V našem dalším zábavném kvízu si můžete vyzkoušet znalosti o motocyklech z našich silnic, z dávné i nedávné minulosti
KVÍZ: Stroje z dávné i nedávné minulosti. Znáte motocykly z našich silnic?

Za poslední týden stoupla její cena o 70 haléřů na litr, na včerejších 38,88 korun za litr. Nafta je tak nejdražší od loňského prosince, kdy se z ní ale ještě odváděla nižší spotřební daň. K letošnímu 1. srpnu se zvýšila spotřební daň z nafty o 1,50 koruny na litr, což včetně DPH činí 1,80 koruny na litr.

„V příštím týdnu se řidiči v Česku musí připravit na další výraznější zdražení pohonných hmot. Bude v rozsahu zhruba 50 haléřů na litr v případě benzinu a bezmála jedné koruny v případě nafty. I cena nafty by tak měla ještě během září překonat hranici 40 korun za litr,“ říká hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.