Jak informovala mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Petra Homolová, jde z hlediska občanů o významnou organizační změnu.

„Jedná se o malá pracoviště finančního úřadu, která už dnes byla ve většině svých činností podřízena pracovišti okresnímu. Územní pracoviště v Orlové, v Českém Těšíně a v Bohumíně jsou podřízena Územnímu pracovišti v Karviné, které také od příštího roku převezme agendu těchto tří rušených pracovišť. Obdobně Územní pracoviště ve Fulneku je řízeno Územním pracovištěm v Novém Jičíně. Na to přejde od roku 2016 dosavadní agenda správy daní z Územního pracoviště ve Fulneku," upřesnila Petra Homolová.

Jak také dodala, uvedená čtyři územní pracoviště jsou rušena na základě analýzy současného stavu, z níž vyplynulo, že malá pracoviště nedosahují požadované efektivity a hospodárnosti při vynakládání finančních prostředků. „Optimalizací územních pracovišť nedojde k žádnému propouštění zaměstnanců. Ti budou přesunuti, a to zpravidla na okresní řídící pracoviště," uvedla dále Petra Homolová.

Uzavření pokladen daní

Významnou změnou v organizaci Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj, která začne platit už od 1. září 2015, bude uzavření pokladen pro platby daní a poplatků v hotovosti na takzvaných „neokresních" územních pracovištích finančních úřadů.

„Na územních pracovištích v Bohumíně, v Českém Těšíně, ve Frýdlantě nad Ostravicí, ve Fulneku, v Havířově, v Hlučíně, v Kopřivnici, v Krnově, v Třinci a v Orlové tak lze zaplatit daně a poplatky v hotovosti naposledy v pondělí 31. srpna 2015. Od úterý 1. září 2015 bude možné daně a poplatky platit v hotovosti pouze na finančním úřadě na územních pracovištích Ostrava I, Ostrava II, Ostrava III, v Opavě, v Bruntále, v Novém Jičíně, ve Frýdku-Místku a Karviné. Daně a poplatky lze v Moravskoslezském kraji kromě osmi uvedených pokladen pro výběr hotovostních plateb uhradit také bezhotovostně (včetně využití internetového bankovnictví) nebo poštovní poukázkou na všech pobočkách České pošty. Kompletní informace k placení daní a poplatků jsou dostupné na každém územním pracovišti finančního úřadu a elektronicky na www.financnisprava.cz v záložce placení daní," upřesnila Petra Homolová.

Jako alternativu nejčastějšího hotovostního placení – úhrady daně z nemovitých věcí – nabízí podle ní Finanční správa od ledna příštího roku možnost placení této daně prostřednictvím Soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO).

„Kromě služeb již fungujících připravuje finanční správa také znovuzavedení osvědčené platby daňovou složenkou, neboť této formy úhrady využívalo v minulosti velké množství občanů," dodala mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj.