"Jsou tady jistá rizika, hlavně kvůli očekávanému zdražení bytové výstavby po zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent. Byty zdraží také rostoucí ceny stavebních materiálů. Na druhou stranu je předpoklad, že lidé dnes chtějí bydlet ve vlastním a jsou schopni si za bydlení připlatit," uvedl Ševčík.

Nové byty mají vyrůst například pod záštitou společnosti Multi Development v rámci ostravského projektu Nová Karolina, rozsáhlá bytová výstavba se chystá na okraji Ostravy v obci Velká Polom i v dalších částech krajského města. Developerské projekty se rozvíjejí v ostravské Porubě, v Českém Těšíně i podbeskydské Čeladné. V dalších městech, například v Krnově a v Orlové, se chystá výstavba bytových domů se státní dotací určená například pro handicapované lidi nebo mládež odcházející z dětských domovů.

V kraji přitom i letos podle statistických údajů pokračují výrazné průmyslové investice. Průměrná hodnota stavby nově vydaných stavebních povolení se pohybuje těsně pod sedmi miliony korun, což je více než dvojnásobek celorepublikových hodnot. "Je to zřejmě krátkodobá odchylka, kterou způsobují velké průmyslové stavby, rozhodně se tady nezačaly stavět dražší baráky než v Praze," řekl specialista na developerské stavby Jakub Bernady.

Jeho názor potvrzují i další odborníci. "Vysoká hodnota stavebních povolení v regionu je jednoznačně dána stavebním boomem, který spustili investoři budující průmyslové objekty a nové technologie, na něž se stavební povolení také vztahují," vysvětlil finanční ředitel společnosti Stamont-Pozemní stavitelství Karel Menšík. Kromě vstupu Hyundai a dalších zahraničních investorů se na tom podle něj podílejí také řádově miliardové investice domácích firem, například holdingu Vítkovice.

"Pozorujeme zřetelný růst poptávky po staveních pracích na průmyslových stavbách. Stavíme například ve Vítkovicích Cylinders, v huti Vítkovice Steel ruského Evrazu nebo na nových stavbách CTP v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové," řekl Menšík.

Pokud bude nárůst stavební výroby v regionu pokračovat, firmám zřejmě nebudou stačit současní zaměstnanci. Učiliště nepřipravují dostatek mladých odborníků a počet zájemců o práci z Polska nebo Ukrajiny bude zřejmě kvůli zvýšené stavební aktivitě na východě Evropy také postupně klesat. Stavební firmy proto navrhují, aby část současných odvodů ze mzdy, které jsou určeny na aktivní politiku zaměstnanosti, šla přímo do fondu, jež by podporoval přípravu mladých odborníků ve stavebních učilištích.