Na výzvu Nadačního fondu Pod křídly andělů zareagovalo na sociálních sítích přes pět stovek dobrovolníků, kteří se sešli přímo na vznikajícím oddělení, aby se s vrchní sestrou Chirurgické kliniky dohodli na postupu. 10. srpna začnou malovat a do konce prázdnin by podle plánů mělo být hotovo.

Baterkománie. Sběrná nádoba na baterie. Ilustrační foto
Soutěž Baterkománie nashromáždila 5,3 tun baterií. Blíží se do finále

Mezi dobrovolníky, kteří se přihlásili, jsou jak studenti středních škol, tak i lidé starší, například učitelé. Potřebné barvy dostanou od Fakultní nemocnice Ostrava, pracovat ale budou bez nároku na odměnu.

Motiv, který bude dětské pacienty provázet? „Celé oddělení budeme mít v barvách duhy a máme představu, že jeho jednotlivé části budou mít svůj vlastní výtvarný motiv. Nejblíže k sesterně budou pokoje pro nejmenší děti, tam bychom rádi dali něco křehkého, a směrem ke dveřím budou pokoje pro děti až do dospělého věku,“ přiblížila představu vrchní sestra Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Hana Horelová.

Stánek se zeleninou na Kuřím rynku (Jiráskovo náměstí) v Ostravě.
Domácí meruňky i cukety. U Šmehlíkových na Kuřím rynku nakupuje „celá“ Ostrava

Mezi dobrovolníky se sešly například Gabriela Trojková a Zuzana Mičulková, které studují Gymnázium O. Havlové v Ostravě – Porubě a zároveň navštěvují výtvarný obor na základní umělecké škole. Na práci se již nyní velmi těší.

„Když jsem viděla výzvu na Facebooku, neváhala jsem ani chvíli. S malováním postaviček mám zkušenost od nás ze školky,“ řekla jedna z dobrovolnic Markéta Klubalová, která je zástupkyní ředitelky z Mateřské školy Nezvalovo náměstí v Ostravě. Podobně reagovala i učitelka Zuzana Sedláčková z Pedagogického lycea AHOL.

V prvním půlroce zaznamenala vítkovická porodnice nebývalý babyboom.
V porodnici vítkovické nemocnice zažívají nebývalý babyboom

Nové oddělení bude vybaveno 24 lůžky a kromě standardního zařízení bude obsahovat i bezpečnostní prvky. Čtyři pokoje budou nadstandardní, kde budou moci mít pacienti i své rodiče. Dětští chirurgičtí pacienti byli doposud hospitalizováni společně s dospělými. Nové oddělení vzniká v 8. poschodí lůžkového monobloku v prostorách bývalé Gynekologicko – porodnické kliniky.