Na výzvu Nadačního fondu Pod křídly andělů zareagovalo na sociálních sítích přes pět stovek dobrovolníků, kteří se sešli přímo na vznikajícím oddělení, aby se s vrchní sestrou Chirurgické kliniky dohodli na postupu. 10. srpna začnou malovat a do konce prázdnin by podle plánů mělo být hotovo.

Mezi dobrovolníky, kteří se přihlásili, jsou jak studenti středních škol, tak i lidé starší, například učitelé. Potřebné barvy dostanou od Fakultní nemocnice Ostrava, pracovat ale budou bez nároku na odměnu.

Motiv, který bude dětské pacienty provázet? „Celé oddělení budeme mít v barvách duhy a máme představu, že jeho jednotlivé části budou mít svůj vlastní výtvarný motiv. Nejblíže k sesterně budou pokoje pro nejmenší děti, tam bychom rádi dali něco křehkého, a směrem ke dveřím budou pokoje pro děti až do dospělého věku,“ přiblížila představu vrchní sestra Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Hana Horelová.

Mezi dobrovolníky se sešly například Gabriela Trojková a Zuzana Mičulková, které studují Gymnázium O. Havlové v Ostravě – Porubě a zároveň navštěvují výtvarný obor na základní umělecké škole. Na práci se již nyní velmi těší.

„Když jsem viděla výzvu na Facebooku, neváhala jsem ani chvíli. S malováním postaviček mám zkušenost od nás ze školky,“ řekla jedna z dobrovolnic Markéta Klubalová, která je zástupkyní ředitelky z Mateřské školy Nezvalovo náměstí v Ostravě. Podobně reagovala i učitelka Zuzana Sedláčková z Pedagogického lycea AHOL.

Nové oddělení bude vybaveno 24 lůžky a kromě standardního zařízení bude obsahovat i bezpečnostní prvky. Čtyři pokoje budou nadstandardní, kde budou moci mít pacienti i své rodiče. Dětští chirurgičtí pacienti byli doposud hospitalizováni společně s dospělými. Nové oddělení vzniká v 8. poschodí lůžkového monobloku v prostorách bývalé Gynekologicko – porodnické kliniky.