Nejen ceny bytů, ale i nájmy vyletěly k dosud nevídaným výšinám. Za rok vzrostly v českých, moravských a slezských městech v průměru o šestinu, vyplývá z údajů inzertního webu a novin Annonce.
„Nejvíce stouply ceny nájemného u bytů o dispozici 2+kk, a to dokonce o jednu pětinu,“ říká Lenka Černá, ředitelka Annonce.
Nejdražší garsonky
Lidé, kteří nyní zatouží po nájemním bydlení, musí počítat v průměru s 221 korunami za metr čtvereční měsíčně. Po těch, kteří byt sháněli už před rokem, požadovali majitelé o třicet korun méně.
„Naše data odpovídají především komerčním cenám nájmů,“ podotýká Černá. „Odrážejí hlavně nabídky od realitních kanceláří, které jsou mnohdy vyšší než obecní nájemné.“
V přepočtu na plochu zaplatí nejvíc – celkem logicky – lidé, kteří touží po nej-menších bytech: garsoniéra je nyní vyjde v průměru na 283 korun za metr čtvereční měsíčně.
Tachov vs. Bruntál
Nejvyšší částky za bydlení se platí tam, kde je dobře placená práce. V tomto ohledu dlouhodobě dominuje hlavní město. V Praze tak nyní vychází nájemné na 287 korun za metr, o čtyřicet korun více než před rokem.
Po metropoli následuje okres Mladá Boleslav, kde ceny tlačí nahoru poptávka zaměstnanců největší tuzemské automobilky a jejích dodavatelů.
Na třetí pozici se umístilo Tachovsko. Tam je obrovský hlad po bytech ze strany lidí pracujících v okolních průmyslových zónách a navíc odtamtud jezdí pendleři vydělávat do Německa.
Ostatně i díky tomu se „skokanem roku“ stal Plzeňský kraj: ceny tam meziročně vzrostly o pětinu.
Naopak nejnižší nájmy požadují majitelé v odlehlých okresech, tedy na Jesenicku a Bruntálsku.
Praha bez konkurence
V metropoli vyletěly nájmy meziročně o čtyřicet korun za metr. Stejně jako jinde v republice jsou nejdražší garsoniéry a byty o velikosti 2+kk.
Nejdražší bydlení zůstává v samotném centru hlavního města. Tedy v Praze 1, 2, 3 a 7. Tam všude stojí metr čtvereční v průměru více než tři stokoruny za měsíc.