Termín je sladěný se slavnostním zahájením sériové výroby v sesterské společnosti KIA Motors Slovakia v Žilině, které bude o den dříve. Na dotaz ČTK to potvrdil mluvčí Hyundai v Česku Petr Vaněk. Nošovická továrna jihokorejské firmy Hyundai je částkou více než miliarda eur (asi 28 miliard Kč) největší loňskou investicí v České republice. Její stavba v nošovické průmyslové zóně začala 21. března.

Představitelé firmy Hyundai v Česku dosud uváděli, že slavnostní zahájení stavby se uskuteční na konci května. Důvodem urychlení je podle Vaňka vedle sladění termínů nošovické a žilinské akce také zájem, aby položení základního kamene bylo co nejblíže datu zahájení stavby. "V květnu už by tam stály různé konstrukce a už by to nebylo ono," vysvětlil.

Mluvčí značky Hyundai v Česku Veronika Jakubcová doplnila, že slavnostní ceremoniál počítá s nejméně 500 hosty. Pozvánku dostane kromě prezidenta celá vláda, všichni poslanci a senátoři zvolení za Moravskoslezský kraj, celý hospodářský výbor sněmovny a senátu, rada kraje, rada města Ostravy a vedení asi 15 okolních města a obcí a další hosté. Ze zahraničí by mělo dorazit 100 až 150 novinářů.

Podle dřívějších informací by z Koreje měla dorazit asi stovka hostů v čele s nejvyšším vedením Hyundai Motors včetně nejvyššího šéfa automobilky Čong Mong-kua. Nebude chybět ani místopředseda a generální ředitel mateřské firmy v Koreji, který v těchto dnech přijel do Česka a na Slovensko na krátkou pracovní návštěvu.

Slavnostní akt položení základního kamene se odkládal od loňského jara, důvodem bylo vyšetřování nejvyšších členů vedení Hyundai, kteří jsou podezřelí z nezákonného lobbingu a uplácení politiků. Nejvyšší šéf automobilky Čong Mong-ku v únoru odsouzen ke třem letům vězení za zpronevěru podnikových financí.

Továrna automobilky Hyundai v Nošovicích by měla vyrábět asi 300 000 vozů ročně a zaměstnat až 3500 lidí. Výroba by měla začít na podzim 2008.

Kia Motors ve slovenské Žilině, která by měla dosahovat stejné kapacity výroby, najela na sériovou výrobou loni v prosinci.