"Malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren," uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač. Stát s modulárními reaktory počítá jako s důležitou součástí svého přechodu na bezemisní energetiku.

Karviná, návštěva ministryně  pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO), 10. června 2021. Záběr z procházky po náměstí Budovatelů vlevo primátor Karviné Jan Wolf, vpravo generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.
Pohornické regiony si dělí 19 miliard. Zkrátka nepřijde ani Karviná

Jako první lokalita pro stavbu těchto reaktorů už byl dříve vybrán prostor v širším areálu temelínské jaderné elektrárny. Nyní tak ČEZ předběžně vytipoval jako vhodná místa další dvě lokality elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích. Ty chce nyní společnost dále prozkoumat a monitorovat, aby bylo definitivně jasné, že jsou vhodné pro umístění jaderného zdroje. Průzkumné práce, které začaly v první polovině února, jsou zaměřeny především na vyloučení existence aktivních tektonických zlomů, posouzení hydrogeologie území i na analýzu podloží. Tuto fázi chce společnost dokončit letos na podzim. Průzkumné práce podle ČEZ potrvají tři až pět let, až poté bude možné zahájit povolovací proces.

Vizualizace, které ukazují, jak by mohly vypadat skleníky vědeckého pracoviště Eden, která má vyrůst v Karviné.
Eden v Karviné nebude jen pro studenty a vědce. Otevře se i veřejnosti

Kromě prvních tří míst pro stavbu malých modulárních reaktorů zkoumá ČEZ také další lokality, kde by mohl tyto reaktory postavit. U těch ovšem nejsou přípravy tak daleko. Společnost analyzuje například území elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany. S výjimkou Dukovan tak jde o současné uhelné lokality. Zvažuje se také místo elektrárny Poříčí, kde však už analýza podle ČEZ doporučila projekt dále nerozvíjet. Důvodem je téměř jistá přítomnost aktivního zlomu v blízkosti lokality, což umístění jaderné technologie vylučuje.

ČEZ v minulých měsících uzavřel memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec.

EDEN Karviná. Takto by skleníky simulující různá zemská prostředí mohly vypadat podle předběžné vizualizace.
Obří skleníky - nová šance pro Karvinsko. Nad šachtou Barborou bude vědecký park

Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku od velkých jaderných bloků liší především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím jasná není, závislá bude na řadě podmínek.