Získávat peníze na činnost neziskových organizací není jednoduché. Pomoci mají takzvané charitativní obchody, které úspěšně fungují například ve Velké Británii, Kanadě nebo Austrálii.

„Když jsem byl v Anglii na dovolené, velmi mě tato myšlenka zaujala. Lidé nosí do charitativních obchodů oblečení, CD, obrazy a další věci, které už nepotřebují, ale jiným mohou ještě sloužit. Tyto věci se pak prodávají jako v klasickém second handu a výtěžek z prodeje putuje na nějakou užitečnou věc,“ přibližuje poslání speciálních obchůdků Richard Gazda z obecně prospěšné společnosti Žebřík, která pomáhá handicapovaným lidem a na podzim se chystá podobný obchod otevřít také v Ostravě na Slévárenské ulici.

„Ze začátku bychom chtěli prodávat oblečení a pak nabídku postupně rozšiřovat. Záleží na tom, s čím vším k nám lidé budou chodit,“ vysvětluje Gazda s tím, že utržené peníze půjdou na financování denního stacionáře pro handicapované, který vzniká v Nové Vsi.

„Rádi bychom, aby v charitativním obchodě obsluhovali dobrovolníci. Mohou to být třeba lidé, kteří už jsou v důchodu a mají k podobným věcem vztah,“ říká Gazda a pokračuje: „Chtěli bychom do projektu zapojit také samotné lidi s postižením. Budou oblečení prát, žehlit a připravovat k prodeji. Pomůže jim to realizovat se a rozvíjet se,“ myslí si Gazda a dodává: „Stacionář by měl být takovým zázemím obchodu.“

Jeden z českých charitativních obchodů funguje už druhým rokem v Brně a patří Nadaci Veronica.

„Ze začátku jsme měli strach, jestli to zvládneme a jestli k nám budou lidé chodit nakupovat a nosit nám věci. Nakonec se to rozjelo rychle a našla se spousta dobrovolníků, kteří nám chtěli nějak pomoci,“ říká Ludmila Horňáčková, která v obchodě prodává. „Navštěvují nás dvě skupiny lidí. Jedni nakupují, protože chtějí přispět na dobrou věc, a druzí, protože zkrátka chtějí koupit originální kousky, bez ohledu na to, že peníze slouží k dobrému účelu,“ tvrdí Horňáčková.

Dobrovolníci, kteří mají zájem spolupracovat s prvním ostravským charitativním obchodem, se mohou přihlásit na e-mailové adrese: r.gazda@zebrikops.cz.