Zvěsti o šikovnosti mladíka se brzy rozkřikly a začali přicházet zákazníci, kteří mu k očistě nosili běžné tenisky, ale i drahé značky a limitované „kousky“.

„S vysokou a kariérou tělocvikáře jsem se rozloučil a naplno se pustil do čištění tenisek. Zakázek přibývalo. Doma po pokoji jsem měl všude cizí boty. Musel jsem řešit prostory. Tak jsem to riskl a otevřel provozovnu v Olomouci, kde nic takového nebylo,“ vzpomíná Petr Horák původem z Přerova na začátky značky Čištění tenisek a rok 2020.

Ruční práce ho bavily a práce s lidmi taky. Těšilo ho, že výsledek je hned vidět. Spokojení zákazníci se navíc vraceli a z toho měl radost největší.

Dvaadvacetiletý bezdomovec Josef žije ve stanu nedaleko pražské Skalky
Život na ulici? Tři čtvrtě dne strávím sháněním jídla, říká mladý bezdomovec

Do olomoucké pobočky proto brzy přikoupil další speciální přípravky na čištění a barvení obuvi a dále se zdokonaloval v titěrné práci.

Lidé mu nosili běžné tenisky, ale taky limitované edice drahých značek, kterých si považují a chtějí je mít v dobrém stavu.

„Jenže zákazníci se stále častěji ptali, jestli bych taky neuměl opravit roztržený šev nebo prodřenou patu. Chtěl jsem vyhovět, tak vznikla spolupráce se zkušeným obuvníkem, u kterého jsem se začal učit. Měsíce jsem k němu chodil, abych zvládl tyto vady perfektně opravovat,“ vzpomíná na přísnou školu v obuvnické dílně.

Zrenovuje i sandály či pohorky

Dnes má čtyřiadvacetiletý mladík vlastní šicí stroj a na cestě další vybavení. Čistírnu tenisek letos v lednu přesunul do větších prostor, kde chce služby rozvíjet. Lidé mu už taky nenosí jen tenisky, ale i lodičky, sandály, kozačky nebo pohorky.

„Mám brigádníky, abychom zvládli vyčistit nebo opravit tolik bot. Věnujeme se i kožené galanterii a oblečení,“ ukazuje nový límec u kožené bundy, kterou má majitel v oblibě a nechce se jí jen tak zbavit.

Speciality se speciální péčí

Za vyčištění a vyspravení tenisek zaplatí zákazníci kolem 500 korun. Nabízí dobarvení bot a speciální bělení podrážky tenisek.

„Rukama mi už prošly drahé kousky, které vyžadovaly speciální péči, to je cena vyšší. Boty si u nás nechal čistit například Přemek Forejt – byla to kožená kotníková obuv,“ pyšní se Petr Horák a doufá, že se slavný kuchař opět objeví ve dveřích s další obuvnickou zakázkou, protože podle něj odcházel spokojený.

Neuvěřitelný "kousek" předvedl muž, který v Ostravě skočil na kapotu jedoucího auta.
VIDEO: Jak to dopadlo? Muž v Ostravě se vrhl na kapotu jedoucího auta

Letos by se chtěl Petr Horák více soustředit na péči o obuv, aby lidem dlouho vydržela v dobrém stavu.

„Vidím, že se lidé nestarají správně. Budeme natáčet videa, kde chceme ukazovat, jak a čím nejlépe ošetřovat boty, a to nejen na drahé tenisky,“ uzavírá s úsměvem.