„Mikinu z krajkového prádla fakt ne, to by byl moc velký punk!“ usmívá se zakladatelka značky Petra „Sasanca“ Gherbetz, která jinak nemá k úletům dvakrát daleko. Stačí zmínit letošní jarní – na čínskou nákazu reagující – sérii roušek s nápisem Mám v p… Nebo potisky hlásající „try not to be a cunt“. Tedy „zkus nebýt p…“.

„Ale, pokud se smíříš s pruhy, co se objevují na konci rolí textilu, a ty je teď budeš nosit na zádech, anebo se švem, co nemá žádnou estetickou funkci, kromě toho, že se s ním spojily dva kusy látky, je to pro tebe,“ konstatuje Petra vycházející ze streetové, čili pouliční scény. A s ní spojených subkultur, k nimž patří třeba graffiti umělci.

Obchod s oblečením Pohel úhledu na ulici Přívozská, 22. října 2020 v Ostravě. Majitelka obchodu Eva Šindlerová.
Majitelka zavřeného second handu Pohel úhledu v Ostravě: Neřeším, jsem mladá!

„Zbytky jsme se snažili dokonale zpracovávat po celých těch devět let, co fungujeme. Za poslední rok jsme to ovšem dotáhli tak, že už nemáme skoro žádný odpad,“ líčí mezi šicími stroji v zadním traktu showroomu v Nádražní ulici v centru Ostravy. Ve městě, s nimž je značka City Foklore pevně provázaná a dává to také okatě najevo.

Kolekce mají kupodivu největší odbyt v Praze!

„Určité souvislosti pochopí jenom lidi odsud,“ míní Petra s mikinou se zbytků šedivé barvy v rukou. Stojí na ní: Ema, Michal, Karolina, CATCH ´EM ALL. Což je výzva k návštěvě známých a s hornictvím spojených lokalit – haldy po těžbě uhlí, historické šachty a zrušené koksovny (nyní z části památky, z části byznys a shopping centra).

Havířov v noci 31. října 2020.
Sobotní noc živě. Zákaz vycházení? Havířov-Šumbark "nezklamal", bylo tam rušno

Z pětačtyřiceti „zbytkových“ mikin má ostatně na skladě pouze dvě a bundu snad jen jedinou. „Všecko to byly originály, co nikdo nikdy znovu stejné neušije,“ vysvětluje. Zužitkovává dokonce i zbytky se zbytků, tedy opravdu malé kousky látek, ze kterých vytváří pytlíčky na zboží a různé drobné předměty i cestovní odličovací tampónky.

„Na výrobcích se snažíme deklarovat, že jsme z Ostravy. Alespoň poštovním směrovacím číslem,“ poznamenává Petra s tím, že její kolekce mají kupodivu největší odbyt v Praze! Na mimoostravskou klientelu cílí též produkcí s frackovskou tématikou: Forever Fracek na psích obojcích, New Born Fracek na bodyčkách pro miminka…

Koláž fotografií z instagramu.
Kozub dokončuje album, Konvičková dům, Chodúr nakupuje. To dělají místní stars