Digitální knihovna v současnosti obsahuje více než 1800 monografií a 100 titulů periodik. Zájemci o historii obcí, měst a život obyvatel v regionu zde najdou cenné informace.

Majitel hutní společnosti Liberty Ostrava Sanjeev Gupta (druhý zprava) přichází 28. května 2020 v Ostravě k jednání s odboráři, kteří nesouhlasí s činností vedení firmy. Ve dveřích ho vítá generální ředitel Pascal Genest.
Odboráři Liberty Ostrava přivítali majitele troubením a transparenty

„Digitální knihovna MSK obsahuje digitalizované dokumenty významné pro kulturní, společenské, ekonomické, politické a náboženské dějiny obcí a měst v Moravskoslezském kraji. Jde především o noviny, časopisy a knihy z 19. a první poloviny 20. století, které jsou uloženy v různých paměťových institucích regionu – archivech, muzeích a knihovnách,“ pochvaluje si náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo.

„Zájemce však nemusí putovat za hledanými informacemi napříč regionem, ale může si je prohlédnout a přečíst doma na svém počítači nebo v Moravskoslezské vědecké knihovně,“ vysvětluje Curylo.

ZPÁTKY VE VODĚ. Plavci KPS Ostrava se po pětasedmdesáti dnech vrátili do bazénů Sarezy, od pondělí trénují ve Vodním světě na „Čapkárně“ a Ozdravném centru Ještěrka. Foto: Klub plaveckých sportů Ostrava
Ostravští plavci už zase trénují v bazénech a těší se na finále ligy

Značné části těchto dokumentů již vypršela autorská práva, a jsou proto přístupné volně na internetu (např. ostravský deník Duch času či Opavský týdenník). V digitální knihovně je v současnosti více než 700 000 zdigitalizovaných stran.

Digitální knihovnu může využít spousta čtenářů. „Zajímavá je určitě pro ty, kdo se zajímají o historii svého města či obce nebo si doplňují informace o životě svých předků. Zájemci mohou čerpat například z velkého množství adresářů, zorientují se tak v přejmenovávaných ulicích, náměstích i budovách. Bonusem navíc jsou dobové reklamy, které o životě běžného člověka také hodně vypovídají,“ zdůrazňuje Aleš Drahotušský, který v knihovně dokumenty digitalizuje.

Obžalovaný muž vinu odmítl.
Bývalý policista odmítá, že by jako člen ochranky zavinil smrt zákazníka

Milovníci regionální historie také uvítají možnost začíst se do dobových periodik a zjistit, jak přelomové události vnímali jejich přímí účastníci či svědkové.

„Aktuálně lze zmínit kupříkladu epidemii španělské chřipky, která ve společnosti mediálně rezonovala úplně jiným způsobem než dnešní pandemie koronaviru. Vyhledávané jsou také informace o významných událostech z našich dějin, jako např. o plebiscitu na Těšínsku po 1. sv. válce, Velké Ostravě, o období obou světových válek. Zajímavé jsou pro čtenáře také roky 1938, 1968,“ doplňuje Drahotušský.

Digitální knihovna Moravskoslezského kraje je dostupná přímo z webových stránek vědecké knihovny.

Rodný dům Leoše Janáčka, Hukvaldy, informační centrum.
Rodný dům Leoše Janáčka v Hukvaldech láká nejen na výstavy