Ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková říká, že Češi utrácejí závratným tempem.

„A není se čemu divit, když je nejnižší nezaměstnanost, a navíc rostou platy,“ uvedla Marie Havlíčková. O tom, že si lidé závěr roku chtějí užít a čeká je velká nadílka pod stromečkem, svědčí podle ředitelky Slevomatu i to, jakým tempem se už v září prodávaly první vánoční nabídky.

„Jen například adventních zájezdů se prodalo v průběhu září přes dva tisíce. Rostoucí zájem zaznamenáváme také u potřeb do domácností, dětských hraček a dárkových balíčků či služeb. Očekáváme, že Slevomat poroste v závěru roku o 25 procent meziročně,“ uvedla Marie Havlíčková.

VÁNOČNÍ TRŽBY? BUDOU VYŠŠÍ NEŽ TY LOŇSKÉ

Internetový prodejce Mall.cz se na vánoční sezonu každý rok připravuje už v průběhu letních prázdnin.

Ostravica Textilia. Ilustrační foto.
Ostrava nemusí platit 1,5 miliardy. Soud zamítl žalobu firmy Amádeus Real

„Prodeje začínají stoupat už v září, kdy podle našich zkušeností lidé začínají nakupovat první vánoční dárky. Pravá vánoční špička pak začíná se startem akce Black Friday. Ten bude u nás v pátek 24. listopadu, různé akce budou ale probíhat už po celý předcházející týden. Po loňském obrovském úspěchu Black Friday očekáváme opět velký zájem zákazníků,“ upozornil mluvčí Mall.cz Jan Řezáč s tím, že zmíněný internetový prodejce očekává, že výše tržeb přes vánoční období překoná loňský rok.

Postupný nárůst prodejů souvisejících s Vánocemi zaznamenává i Datart.

„Někteří zákazníci plánují hodně dopředu. Předpokládáme, že nejvíce lidí bude dárky nakupovat v prosinci. V druhé polovině prosince pak očekáváme největší nápor, kam se zákazníci přesouvají z e-shopů, které mají nejisté termíny dodání a pak už ani nestíhají dodávat zboží do Vánoc,“ odpověděla Iva Pavlousková, mluvčí Datart.

TOP DÁRKY LETOŠNÍCH VÁNOC?

Petra Rucká, majitelka hračkářství Dětský ráj v Ostravě-Vítkovicích, očekává, že pod vánočním stromkem hodně dětí najde Lego či interaktivní hry, ti nejmenší pak pohyblivé hračky se světýlky.

Ilustrační foto.
Výluková revoluce! Doprava po městě bude mnohem plynulejší

„Snažíme se do nabídky dávat i klasické hračky, které rozvíjejí fantazii a motoriku. Klidně i společenské hry, u těch je dobré už to, že si rodina najde čas a společně si sedne k jednomu stolu,“ řekla Petra Rucká.

Podle Marie Havlíčkové ze Slevomatu fenomén Spinner Fidgetů z předešlých měsíců potvrzuje, že k úspěchu stačí málo.

„Velkým tahákem jsou tak hračky na bázi, tedy například kinetický písek, tvarovací voskové provázky, inteligentní plastelína či pohyblivá stavebnice. K tomu jsou opět v kurzu retro hračky. Už loni nás překvapilo, kolik lidí má zájem o fenomén hry Tamagotči, která se prosadila už v 90. letech minulého století. Té se daří i letos, navíc je velký zájem o vše s retro tématikou, ať je to Rubikova kostka, céčka, špuntová pistole, nafukovací hračky z Fatry Napajedla a podobně,“ dodala Marie Havlíčková.

V prodejnách Datart pak zaznamenávají zvýšený zájem o mobilní telefony, herní konzoly, malé kuchyňské spotřebiče a produkty péče o vlasy.

„Letos očekáváme větší zájem o výrobky zaměřené na zdraví. Podle nás budou i jedním z hitů myčky na nádobí a sušičky prádla, protože si Češi začínají vážit více svého volného času,“ uvedla mluvčí Datartu.

Rekonstrukce Frýdlantských mostů v Ostravě, říjen 2017
Pod Frýdlantskými mosty je konečně čisto! Na jak dlouho?