VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deník představuje: Poliklinika MephaCentrum v Porubě

Má sice ekonomické vzdělání, přesto se celý život pohybuje ve zdravotnictví. Jeho tatínek byl lékař, maminka zdravotní sestra. Sám pracoval dlouhé roky jako záchranář, posledních 15 let však ve zdravotnictví působí hlavně jako manažer.

8.8.2018
SDÍLEJ:

Poliklinika MephaCentrum v Ostravě-Porubě. Na snímku ředitel Pavel Hanke.Foto: Deník / Lukáš Kaboň

V rozhovoru pro Deník ředitel porubské polikliniky Pavel Hanke prozradil nejbližší plány s tímto zdravotnickým zařízením a mimo jiné také vysvětlil, proč v něm každodenní příchod do práce vyvolává nostalgické vzpomínky.

Jste ve funkci ředitele půl roku. Překvapilo vás v poliklinice něco po nástupu do jejího čela?
Jako manažer s mnohaletou zkušeností v oblasti zdravotnictví mohu upřímně říct, že jestli mě něco během mého nástupu do ředitelské funkce překvapilo, byla to vysoká profesionalita zdejšího personálu. Lékařů, sester i ostatních odborníků, například v naší laboratoři nebo lékárně. Máme profesionální a loajální zaměstnance, nesmírně si toho vážím, protože vím, že to dnes není samozřejmost.

S novým majitelem přichází obvykle nové plány. Můžete prozradit ty vaše?
Dlužno říci, že předchozí majitelé do polikliniky investovali nemalé peníze a je to na jejím stavu znát. Poliklinika je zateplená, splňuje energetické požadavky, takže do budovy jako takové žádné zásadní investice neplánujeme. Ale pravda je, že zdravotnictví jde kupředu mílovými kroky, takže jsme se s vedením společnosti EUC shodli na nutnosti modernizace některých prostor uvnitř polikliniky. V nejbližších měsících plánujeme vybudovat v přízemí polikliniky například novou recepci, přesunout lékárnu na viditelnější místo, zmodernizovat ji a otevřít některé nové ambulance. Plánujeme ale třeba investovat i do oblasti informačních technologií v návaznosti na rostoucí tlak ochrany dat.

Poliklinika MephaCentrum v Porubě - od podzimu loňského roku je součástí velké skupiny EUC, která je v Česku největším soukromým poskytovatelem ambulantní péče.

Pavel Hanke je ředitelem porubské polikliniky MephaCentrum půl roku.

Zmínil jste otevření nových ambulancí. Takže plánujete své služby ještě víc rozšiřovat?
Samozřejmě nesmíme usnout na vavřínech. Abychom byli konkurenceschopní, rádi bychom posílili stávající personál a s tím i ruku v ruce postupně rozšířili své služby. Aktuálně jednám o možném nástupu s několika lékaři napříč obory, takže věřím, že se nám nakonec podaří náš plán uskutečnit.

V Česku se teď přitom hlasitě mluví spíše o nedostatku lékařů i sester. U vás to ale vypadá, že se vás tento nedostatek snad ani netýká…
To bych určitě netvrdil. Také v naší poliklinice dochází k přirozené fluktuaci zaměstnanců a samozřejmě nyní narážíme i na „vzájemné přetahování“ zaměstnanců, jako je tomu v době ekonomického růstu asi ve všech oborech, nejen ve zdravotnictví. Ono je to možná výhodné pro zaměstnance, ale já to vnímám jako negativní jev, protože může dojít k narušení struktury poskytované péče v daném regionu a těžko pak zachováme její kontinuitu. Jednoduše řečeno, některé nemocnici se sice podaří získat nového lékaře, ale to zdravotnické zařízení, ze kterého lékař odešel, pak bude nuceno omezit provoz své ambulance nebo oddělení. A nikde není řečeno, že ten nově nastoupivší lékař neodejde za rok zase někam jinam.

Čím konkrétně se snažíte nové lékaře nebo sestry nalákat?
Snažíme se našim zaměstnancům nastavit takové podmínky, aby u nás byli spokojeni. Jak z pohledu pracovních podmínek, tak z pohledu financí. Do karet nám výrazně hraje náš ambulantní provoz. Naši zaměstnanci jsou osvobozeni od nočních nebo víkendových služeb. To kvitují například mladší sestřičky nebo lékařky, které mají doma malé děti a chtějí se jim věnovat.

Nedávno si některé fakultní nemocnice stěžovaly na převis pacientů, které nestíhají ošetřit. Narážíte na stejný problém?
Samozřejmě, že jsou odbornosti, ať už se bavíme o neurologii, oční ambulanci nebo třeba ORL, kde se na vyšetření čeká déle, protože v těchto odbornostech všeobecně lékaři chybí. Na druhou stranu u nás rozhodně žádného pacienta neodmítneme, ošetříme každého. Do budoucna bychom chtěli i přes nedostatek lékařů náš tým postupně rozšiřovat tak, aby u nás byla péče i v těch výše zmiňovaných oborech pro pacienty dostupnější a čekací doba na ošetření se zkrátila. Na druhé straně máme skvělé plicní pracoviště. Zatímco jinde na Ostravsku musí čekat pacienti na ošetření několik týdnů nebo měsíců, my jsme schopni díky stabilnímu personálnímu zázemí pacienty ošetřit v poměrně krátkém čase.

Jako poliklinika poskytujete výhradně ambulantní péči. Právě soukromé ambulance si dnes ale dlouhodobě stěžují na to, že stát ve financování upřednostňuje lůžková zařízení na jejich úkor. Vnímáte to ze své pozice podobně?
Nevidím nedostatek v proplácení ambulantní poskytované péče jako takové. Spíše narážíme na to, že poskytujeme péči starším, mnohdy chronickým pacientům, kteří u nás vyhledávají péče několikrát do roka, protože prostě nemají na výběr. A pokud takového pacienta několikrát ošetříme, zkrátí nám pojišťovna platby s argumentem, že léčíme příliš draze.A tohle jako problém určitě vnímám. Už jen proto, že například v porubském obvodu je průměrný věk 53 let. Obecně to postrádá logiku, protože pokud má pacient nějaký dlouhodobý chronický problém, musí být trvale pod dozorem lékaře.

Od podzimu loňského roku je Poliklinika MephaCentrum součástí velké skupiny EUC, která je v Česku největším soukromým poskytovatelem ambulantní péče. Je dnes podle vás výhodou být součástí zdravotnického řetězce?
Určitě ano. Máme za sebou silného a stabilního partnera. Díky společným nákupům zdravotnického materiálu, léků, oděvů pro personál, IT technologie a podobně dosahujeme velkých množstevních slev a ušetřené peníze můžeme investovat do svých zaměstnanců a rozvoje polikliniky.

Máte za sebou bohaté pracovní zkušenosti, proč jste se rozhodl pro MephaCentrum v Ostravě?
Poliklinika MephaCentrum je pro mě vlastně srdeční záležitostí. Vyrůstal jsem totiž celý život v Porubě a každodenní příchod do práce ve mně dodnes vyvolává nostalgické vzpomínky. Jako malý kluk jsem často trpěl bolestmi uší, takže už od mala jsem vlastně byl jejím pacientem. A v neposlední řadě zde pracovala jako zdravotní sestra také moje maminka, takže jsem se jako malý v prostorách polikliniky opravdu často zdržoval. Vracím se tak po letech vlastně na místo činu a je to hodně příjemný pocit.

Autor: Antonín Sacký

Místo události:
8.8.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 21 000 Kč

Obsluha jeřábů Jeřábník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky 7-16 hod., , Hlavní odpovědnosti: , - Převoz břemen ( převážně plechů ) na určené místo, - Vedení deníku zdvihacího zařízení, - Údržba, čištění a mazání svěřeného jeřábu, - Koordinace práce s vazačem, , Požadujeme: , - Platný jeřábnický průkaz sk. A, - Platný vazačský průkaz, - Systematický přístup k práci, zodpovědnost, samostatnost , , Nabízíme:, - Stabilní práci v kmenovém stavu, - 12-hodinový směnný režim ( krátký/dlouhý týden - tzn. co 14 dnů volný víkend ), - Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1 200,-/měsíčně, - Multisport karta, - Závodní stravování, 2x za směnu máte nárok na dotovanou stravu, - 25 dnů dovolené ( 5 dnů navíc ), - Sleva na nájemném v bytech RESIDOMO, , Beneftiy: Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1.200,- měsíčně, závodní stravování s dotací zaměstnavatele, 25 dnů dovolené, sleva na nájemném v bytech RESIDOMO. Pracoviště: Vítkovice steel, a.s. - ostrava, Štramberská, č.p. 2871, 703 00 Ostrava 3. Informace: Tomáš Potůček, +420 720 746 018.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy Sociální pracovník (sociálně právní ochrana dětí). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Městský obvod Slezská Ostrava, ÚMOb městského obvodu Slezská Ostrava, Kontakt: na výběrovém řízení, vyhlášeno výběrové řízení č. 13/2018 - nutno podat do 21.9.2018 přihlášku, , Požadované vzdělání: , -zakládající odbornou způsobilost dle § 110 odst. 4 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění., , Požadované doklady:, -životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se zabezpečování požadovaných činností,, -výpis z evidence Rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce,, -ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, ověřený doklad o zkoušce ZOZ, pokud je jeho držitelem., , Přihláška musí obsahovat označení "Nabídka volného pracovního místa", jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu uchazeče, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče. Přihláškou se rozumí samostatný dokad, nelze jej nahradit údaji uvedenými v životopise, v průvodním dopisy apod. , , Lhůta pro podání přihlášky: do 21. 9. 2018 včetně. , , Způsob a místo podání: , , poštou nebo osobním doručením na podatelnu Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava, nám. J. Gagarina č. 4, Ostrava - Slezská Ostrava, v zalepené obálce označené VÝBÉROVÉ ŘÍZENÍ č. 13/2018 - NEOTVÍRAT, s uvedením adresy uchazeče (odkaz na www.slezska.cz)., , , Adresa: Statutární město Ostrava, Úřad městského obvodu Slezská Ostrava, odbor vnitřních věcí, Těšínská 35, 710 16 Slezská Ostrava, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, sociální fond, 25 dnů dovolené, , Více informací k pozici naleznete na: www.slezska.cz. Pracoviště: Statutární město ostrava, městský obvod slezská ostrava, úřad městského obvodu, náměstí Jurije Gagarina, č.p. 1195, 710 00 Ostrava 10. Informace: Zdeněk Matýsek, +420 599 410 026.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 30 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví Mistr/ová stavební výroby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Volat předem a domluvit si schůzku - p. Watzlawikova, tel. 596 614 290., , Požadavky:, Vzdělání stavebního směru, ŘP sk. B podmínkou., , Mzda + prémie., Nástup možný ihned. Pracoviště: Ekofas spol.s r.o. - pracoviště okresu ostrava, Tavičská, č.p. 226, 703 00 Ostrava 3. Informace: Dita Watzlawikova, +420 596 614 290 7-15:30h..

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 13 500 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/ce, zámečník/ce pomocné práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava-Mar. Hory U koupaliště 1570/10, Kontakt: pan Machů Jozes, Ing., telefonicky 736 604 603, e-mailem: jokrma@seznam.cz, , Provádění čistění výpalků, jejich kompletace, broušení, vrtání povrchová úprava. Pracoviště: Jokrma s.r.o. mar.hory a hulváky, U Koupaliště, č.p. 1570, 709 00 Ostrava 9. Informace: Jozef Machů, +420 736 604 603.


Kavárna Atlantik
10

Atlantik: nový start zaběhlé ostravské kavárny

Lysá hora, červenec 2018. Výstup na vrchol Beskyd absolvují každoročně statisíce turistů.
1 26

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Pod Páníkem se vracejí do sestavy Baníku odchovanci, týmu se daří

Ostrava - Několik důležitých významů má podle trenéra Bohumila Páníka pondělní vítězství Baníku na hřišti Bohemians. Tři body do tabulky, posílené sebevědomí mužstva a ještě nejméně jeden: potvrzení správnosti nastavené cesty. Páník totiž poukazuje na fakt, že v sestavě Baníku se v Ďolíčku dostalo na hřiště pět ortodoxních odchovanců klubu.

Protiokupační hesla zůstávají na zdech dodnes

Lenine, probuď se! Okupanti, nestřílejte do dětí! Ať žije svobodná republika! Dubček! Svoboda! Nápisy na cihlové budově dnešní ZŠ Ostrava-Vítkovice v Šalounově ulici č. 56 (na snímku) jsou údajně autentické ze srpna 1968.

Porubou bez omezení. Už od pondělí

Ostrava – Spolu s víkendem skončí i zhruba měsíc a půl trvající rekonstrukce tramvajové trati v páteřní porubské ulici 17. listopadu v úseku mezi Porubkou a Hlavní třídou.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT