V roce 1991, když do ní Dušan Svěrák nastoupil jako řadový pracovník, se firma Grattis z Ostravy-Michálkovic zabývala trojrozměrným pohledem – deratizací, tedy hubením hlodavců, dezinsekcí, hubením lezoucího a létajícího hmyzu, a dezinfekcí, čili odstraňováním bakterií a plísní.

Odstraňování zápachu

Brzy se stal společníkem a dnes je jediným majitelem jedné z největších firem v tomto oboru v republice. Do portfolia služeb zahrnul i dezodorizaci. „Ta u nás není tolik známá, jedná se o odstraňování zápachu například po požáru bytu nebo po zemřelém, který tam leží delší dobu,“ vysvětluje Dušan Svěrák.

Starosta Martin Juroška
Starosta Michálkovic: Práce na sportovním areálu za točnou zpozdil covid

Brzy se od něj ale dozvíte, že dělá v podstatě všechno. Se čtyřiadvaceti zaměstnanci si to ostatně může dovolit.

„Vyklízíme sklepy, čistíme půdy o holubího trusu, jsme i stěhovací firma, takže pro nejmenovaný byťák v Ostravě zajišťujeme soudní vystěhování, zajišťujeme odchyt toulavých koček pro vítkovickou veterinární kliniku, vyklízíme pozůstalosti a například pro Ostravské komunikace odstraňujeme přejetou zvěř ze silnic,“ popisuje majitel firmy široký záběr práce. Nikoho už nepřekvapí, že se přirovnává k Ferdovi Mravencovi – i on nabízí práce všeho druhu.

Hrozí rezistence hmyzu

Štve jej, že mu „kdejaký strejda na vesnici“ s neprofesionální technikou fušuje do řemesla, po němž napravuje škody a dodává zmínku o zhruba 350 firmách v oboru, které v republice působí. „Na takovouto malou zemičku je to až příliš,“ říká, přestože výraznou konkurencí mu nejsou. Mezi jeho klientelu se řadí třeba Česká národní banka v Praze, svého času i neustále výběrová řízení zadávající ruzyňské letiště.

Centrum Michálkovic s typickým panoramatem Dolu Michal.
PODÍVEJTE SE: Jak se žije v Michálkovicích, v první bezdoplatkové zóně Ostravy?

Problém však spatřuje v omezeních Evropské unie, kdy ze dříve asi 490 účinných látek může dnes používat třetinu. „Brzy vyvstane problém. Nejsou látky, které by se daly střídat a u štěnic, které teď v bytech řádí ve velkém, i dalšího hmyzu hrozí velké riziko, že vůči nim budou rezistentní. Spousta účinných látek má stejné složení a žádná nefunguje stoprocentně.

Na covidu vydělal

V době covidu je jedním z mála podnikatelů, kterému práce přibylo. Dezinfikuje výrobní areály, nádraží či už bezmála 500 poboček pošty. A z doby „předcovidové“ vzpomíná i na pár kuriozit.

Michalské náměstí.
Jak jsme žili na Ostravsku: Podívejte se, jak vypadaly Michálkovice

„V jednom vícehvězdičkovém hotelu v Ostravě jsme po nějakém Indovi jsme našli v pokoji šíleně velkou exotickou stonožku. Měla určitě kolem 30 centimetrů a dočetl jsem se, že je velmi jedovatá,“ vzpomíná Svěrák a připojuje děsivou historku z věžáku v Bohumíně, kde muž z úložného prostoru postele vyhazoval oknem štěnice lopatou!

„Zadělal tím na problém v celém domě. Řešila to i radnice. Mnohdy je až nechutné, v čem jsou lidé schopni žít,“ komentuje Svěrák situace, které předcházejí příjezdu jeho pracovníků.