„Nápad využít dílnu v Reuse centru Ostrava a něco praktického v ní vyrobit se zrodil v hlavách Radka Wagnera, zaměstnance reuse centra společnosti OZO Ostrava, a jeho maminky Marie Moučkové, pracovnice Čtyřlístku. A tak se začátkem června do reuse centra vypravila první skupinka klientů Čtyřlístku, konkrétně šlo o obyvatele domku v Uhrově ulici v Heřmanicích.

V centru na ně čekalo perfektně připravené pracoviště s pracovními stoly, rukavicemi, lazurou i opracovanými prkny a hlavně zdejší zaměstnanci ochotní kdykoliv poradit i pomoci,“ říká Vladimíra Kaločová ze Čtyřlístku a dodává, že do dokončených vyvýšených záhonů už mohli obyvatelé domku v Uhrově ulici nakonec s pomocí Radka Wagnera zasadit rostlinky rajčat, která jim přinesl z domova. Pravidelné návštěvy klientů Čtyřlístku v Reuse centru Ostrava pokračují a rozvíjí se i další spolupráce obou subjektů. „Veřejná dílna je však k dispozici každému, kdo doma nemá prostor, nebo nářadí na opravy, případně obojí,“ připomíná Vladimíra Karasová ze společnosti OZO Ostrava.

Reuse centrum Ostrava se těší čím dál většímu zájmu veřejnosti. „Máme už stabilní klientelu a noví zájemci o opětovné použití darovaných věcí stále přibývají. Jen za prvních pět měsíců letošního roku, z nichž ale skoro celý březen a duben bylo z důvodu koronavirové pandemie zavřeno, si zde lidé vybrali 16 828 předmětů, od hrnků a talířů až po skříně. Na konto veřejné sbírky na zeleň tak přispěli částkou bezmála 350 tisíc korun. A od začátku fungování reuse centra, které bylo otevřeno v září roku 2020, bylo na konto sbírky připsáno už neuvěřitelných 562 138 korun,“ akcentuje Vladimíra Karasová a zmiňuje další důležitý mezník historie Reuse centrum Ostrava.

„Naše pracoviště zaměřené na opětovné používání věcí se v červnu prezentovalo v Praze na druhém ročníku konference Reuse centra jako jeden ze zakládajících členů České federace nábytkových bank a reuse center. Jsme zde v roli odborného garanta, který během deseti měsíců provozu centra nasbíral cenné zkušenosti, o něž se může podělit. Ostatně poměrně často se na nás obracejí kolegové z jiných tuzemských odpadových společností i zástupci měst, abychom jim poradili při zakládání reuse centra.“ Přínos členství ve zmíněné federaci Vladimíra Karasová spatřuje především ve sdílení zkušeností s ostatními reuse centry a ve zkvalitnění komunikace mezi nimi.

Reuse centrum Ostrava se před pár dny prezentovalo také v Ostravě na Festivalu v ulicích a předposlední červnový den se v rámci doprovodného programu uspořádalo debatní akci pro veřejnost s ochutnávkou a workshopem s názvem Udržitelná domácnost.