Bezplatná Zelená linka (800 199 922) funguje ve spolupráci s Městskou policií Ostrava, s logistikou pomáhá Trojhalí Karolina.

„O nabízenou službu od jejího spuštění projevila zájem zhruba stovka lidí. Poskytnuta byla téměř sedmdesáti z nich. Zaměřena je totiž na pomoc těm, na které současná situace doléhá nejsilněji, tedy osamělým seniorům a lidem v karanténě, kteří se nemají na koho obrátit. Lidé volají ale i z jiných důvodů, například kvůli informacím o koronaviru nebo rouškám,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
Rychlotesty z Číny v Moravskoslezském kraji? Chybovost až 80%

„Dobrovolníků je dostatek, nákup dorazí včas. Je ale nutné, aby si o nabízenou pomoc volala ta správná cílová skupina. Těší mě, že vzájemná solidarita mezi lidmi stále narůstá, ať už se jedná o nákupy, logistiku nebo třeba šití roušek. Chci za to Ostravanům poděkovat,“ dodal primátor.

Nákupy s nominální hodnotou do pětiset korun jsou dodány podle potřeby, většinou do jednoho dne od objednání. Nejčastějšími položkami, které dobrovolníci pořizují, jsou základní potraviny – pečivo, šunka a sýr. Za nákup lidé zaplatí, samotná služba je však bezplatná.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
Lékaři v kraji budou nově objednávat na koronavirus pacienty přes aplikaci

Město dobrovolníky vybavilo ochrannými rouškami a rukavicemi. V současné době má ADRA k dispozici 47 proškolených dobrovolníků z celé Ostravy i okrajových částí. Noví dobrovolníci včetně studentů Ostravské univerzity, budou zapojeni při dalším nárůstu poptávky o tuto službu.

„Do terénu vyrážejí dobrovolníci, kteří jsou poučení a proškolení v souladu s doporučeným postupem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, jak mají v případě karantény postupovat a chránit tak sebe a zároveň klienta před šířením nákazy,“ řekla vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava Dagmar Hoferková.

Porodnice. Ilustrační foto.
Otec může na porodní sál ve FN Ostrava bezprostředně po porodu

Ta nabídla i jeden příběh jako příklad jak může nakupování dobrovolníků fungovat. „Jedna z prvních seniorek kontaktovala Zelenou linku s tím, že je v nouzi a potřebuje nakoupit ještě týž den. A stalo se. Dobrovolnice, která bydlí v docházkové vzdálenosti od této paní, s ní už zůstane v kontaktu a podle potřeby jí nakoupí. V podobném duchu probíhají i další kontakty a předávky," dodala Hoferková.

Po kontaktování Zelené linky koordinátorka Adry vybírá dobrovolníka v nejbližší vzdálenosti od seniora nebo člověka v karanténě. Dobrovolník telefonicky komunikuje s člověkem, který o službu požádal. V domluvený čas dochází k neosobní předávce peněz a nákupního seznamu. Stejně tak je předán nákup a zbylá hotovost. Dobrovolníci jsou po celou dobu chráněni rouškou a rukavicemi.

Řidič Dopravního podniku Ostrava David Magdolen poskytl Deníku rozhovor, 20. března 2020. Vláda ČR vyhlásila dne 15. března 2020 celostátní karanténu kvůli zamezení šíření novému koronavirové onemocnění (COVID-19).
Tramvaják z Ostravy přiměl řidiče nosit roušky. S kolegy je i vyrábí

Město a ADRA současně apelují na lidi, aby se v případě potřeby obraceli nejprve na své příbuzné, sousedy a známé, popř. využívali existujících komerčních on-line služeb. ADRA je dobrovolnická organizace a komerční služby nenahrazuje.