Odolá vůbec zabezpečení vynalézavým zlodějům, dokáže systém případně včas informovat o tom, že v domě máme nevítaného návštěvníka?

Elektronické zabezpečovací systémy jsou zabudovány nejen v luxusnějších domech, stejně jako v novostavbách rodinných domků. Systémy jsou napojeny buď na mobilní telefony majitelů nebo na pult bezpečnostní agentury.

Také Michal Hodina z ostravské firmy HTV ze své praxe potvrzuje, že lidé stále častěji využívají právě různých elektronických zabezpečovacích zařízení. Nejen podle něj je ale dobré předem rozvážit, co od takového zařízení očekáváme. „Stává se také, že si je někdo koupí nazdařbůh při výhodné nabídce v marketu. Stojí jej to sice relativně málo peněz, když ale doma později zjistí, že zařízení nedokáže sám namontovat, nebo je případně namontuje špatně, tak se investice může rázem prodražit. Ti uvážlivější se nejprve poradí s odborníkem, případně jich mohou oslovit více,“ říká Hodina. Podle něj je nabídka zabezpečovacích systémů dostatečně široká. „Kdo doma má něco, co se vyplatí ohlídat, tak určitě o elektronickém zařízení uvažuje. Nová zařízení nabízejí už hodně slušný komfort obsluhy, nejsou ani uživatelsky náročná. Například nové lithiové baterie prodloužily dobu výměny baterií až na tři roky,“ pokračuje další odborník, který se v oboru pohybuje. Moderní systémy umějí zařídit nejen ostrahu objektu, ale třeba i ovládaní vytápění a kamerového systému.

„V případě bezdrátového systému tak majitel nemovitosti může systém ovládat například mobilním telefonem,“ vysvětluje Hodina. Zároveň upozorňuje ty, kteří uvažují o tom, že by si svůj objekt nechali zabezpečit, aby si nechali udělat alespoň předběžný odhad ceny zakázky. „Na první pohled například použití drátového systému bude jednoznačně lacinější. Když pak ale započítá i následné práce nutné k vedení drátů po domě, zjistí se nakonec, že finanční rozdíl bude zanedbatelný,“ dodává Hodina.