Hlavním cílem projektu Síť center pasivního domu, do kterého jsou po celé republice zapojena čtyři poradenská centra a téměř dvacítka odborných poradců, je propagační a poradenská činnost v oblasti pasivního bydlení.

Poradenství i semináře

Zájemci si v nich mohou nechat zdarma zkontrolovat projekt pasivního nebo nízkoenergetického domu, poradit se o větracím či otopném systému, oknech nebo izolaci, případně konzultovat další opatření týkající se úspor energie.

„Kromě poradenství budou čtyři hlavní centra pořádat i semináře pro širokou veřejnost a veřejnou správu. Jen letos uspořádáme minimálně pětadvacet akcí tohoto typu. Informacemi o pasivních domech by tak měla být dokonale pokryta celá republika. Chceme mimo jiné vyvrátit i některé mýty, které jsou s pasivními domy spojeny.

Například to, že se v nich nesmí otevírat okna nebo že systém větrání s rekuperací je to totéž, co klimatizace,“ vysvětluje koordinátorka projektu Kateřina Tydlačková z Centra pasivního domu.

Vhodnýi pro alergiky

Za energeticky pasivní je považován takový dům, jehož roční spotřeba tepla na vytápění nepřekročí 15 kWh/metr čtvereční. „Kromě výrazných úspor je pro pasivní dům charakteristická i vyšší kvalita provedení stavby a příjemné vnitřní prostředí. Systém řízeného větrání totiž zaručuje neustálý přísun čerstvého vzduchu. Pasivní dům je tak na rozdíl od běžné stavby vhodný i pro malé děti a alergiky,“ doplnila Tydlačková.

Projekt Síť center pasivního domu finančně podporuje Státní fond životního prostředí a ministerstvo životního prostředí. Členy center jsou architekti, projektanti, stavební firmy a výrobci stavebních materiálů a prvků. Odborným poradcem pro Ostravsko je Daniel Sousedík ze společnosti Intoza.