„Je ale poznat, že v posledních dnech jsou lidé z těch výkyvů naší měny nejistí. Takže zákazníků mírně přibylo, ale o rapidní nárůst se nejedná. Možná tak o deset, patnáct procent. Jiná může být situace ve směnárnách v obchodních centrech, kde je pohyb lidí obecně vyšší," uvedla sympatická mladá žena za přepážkou jedné z ostravských směnáren.

Jak také vysvětlila, až do pondělka zákazníci spíše eura nakupovali, od úterka naopak přibylo těch, kdo se eur zbavovali. Dolary v průběhu středy a včerejšího dopoledne podle ní naopak nakupovali.

„Těžko poznám, jestli si přijde vyměnit peníze člověk, který se chystá na dovolenou, nebo má k tomu jiný důvod. Občas ale směnárnu navštíví klient s větším obnosem peněz. To už se dá předpokládat, že si třeba ty kurzy pečlivě hlídá," uvedla směnárnice.

Na lyže do Rakouska

Na dotaz, jestli je v současnosti lepší eura a dolary nakupovat, či je naopak vyměnit za koruny, s úsměvem dodala: „To bych musela mít křišťálovou kouli. A kdybych to věděla, tak asi sedím jinde."

Také v další směnárně v centru města odpověděli, že nápor klientů nezaznamenali. „Myslím, že to lidé nehrotí. Jestli si třeba eura nakupují, tak spíše než na letní dovolené to je v případech, že se brzy chystají na lyže třeba do Rakouska, Itálie nebo na Slovensko," přidala svůj názor směnárnice. Dodala, že se sice objevil zákazník, který nedávno nakupoval chorvatské kuny. „Ten ale povídal, že se brzy chystá do Chorvatska na služební cestu," uvedla dále směnárnice.

Náhodně oslovení lidé v ostravských ulicích v anketě Deníku odpovídali, že v posledních dnech směnárny nenavštívili. Jak většinou uváděli, cizí měny při cestách do zahraničí nakupují až těsně před odjezdem na dovolenou.

V ostravských směnárnách ve čtvrtek těsně před polednem vykupovali eura průměrně za 27,43 koruny, prodávali je za 28,67 koruny. Dolar prodávali ve směnárnách za 24,37 koruny, při výkupu dostal zákazník za dolar průměrně 23,28 koruny.

K tématu: Koruna včera dopoledne po několik dnech posílila pod hranici 28 korun za euro, těsně před 11 hodinou byla na 27,94 koruny za euro. Koruna v předchozích dnech oslabila na několikaletá minima k oběma světovým měnám. Důvodem byla data o prosincové nízké inflaci, která vyvolala u některých investorů obavy z deflace a z následné další intervence České národní banky (ČNB) na oslabení koruny. Guvernér ČNB Miroslav Singer ale tento týden uvedl, že banka by reagovala až na dlouhodobé deflační tlaky, které by mohly způsobit propad domácí poptávky. Prezident Miloš Zeman pak ve středu centrální banku vyzval, aby už na oslabování koruny neintervenovala, česká měna by se pak podle něj měla stabilizovat. (čtk)