„S ostravským ArcelorMittalem jsme se dohodli na dodávkách surového železa do konce roku 2011. Smlouva nám ale neposkytuje příliš dlouhodobé vyhlídky. Zvažujeme různá strategická řešení. Na dodávkách surového železa jsme závislí. Možnosti postavit novou elektrickou pec jsme se nevzdali. Tento projekt je ale ve fázi více než předběžného zvažování. Nemáme žádný termín, do kterého bychom se museli rozhodnout,“ uvedlv úterýv Ostravě Pavel Tatyanin, senior viceprezident Evraz Group.

Tatyanin také bilancoval pětileté působení Evrazu jako vlastníka vítkovické huti.

„Roky 2007 a 2008 byly velmi dobré, následující dva jsou už horší. Jsme ale spokojení, i když momentálně nevyděláváme. Letos to bude lepší než loni, kdy jsme skončili ve ztrátě. Letošní rok neočekávám žádný zisk, skončíme podle našich odhadů zhruba na nule,“ upřesnil Tatyanin s tím, že se na hospodářském výsledku hodně projevila i odstávka ocelárny, která nebyla v provozu od počátku července až do 19. listopadu. Zástupci EVS také potvrdili, že počítají s dalšími investicemi. Například do testovacího střediska, projektu na zvýšení kapacity výrobny těžkých profilů. Pokračuje i ekologická investice do odprášení ocelárny. Tu má firma ukončit do konce roku 2013.

Generální ředitel EVS Zbyněk Kvapík odpověděl i na dotaz týkající se jednání firem z našeho kraje s ministerstvem životního prostředí ohledně dobrovolného utlumování výroby v době smogových situací. „Jednání není uzavřeno. Společně s námi se jej zúčastní i dalších sedm firem,“ uvedl. „Ocelárna není provoz, který se dá třeba jako počítač během okamžiku zapnout, či vypnout. Informaci o tom, jestli hrozí smogová situace, kdy nastane, bychom museli znát s předstihem, abychom mohli výrobu omezit. Jde nám ale určitě také o to, aby nás taková dohoda neúměrně neomezila v naší výrobě na úkor konkurence v zemích, kde tak přísná kritéria nejsou,“ doplnil Tatyanin.