„Housle tvořím na zakázku. Zákazník ke mně přijde s určitou představou a já se jí snažím co nejvíce přiblížit. Než nástroj vyrobím, trvá to i několik měsíců,“ vysvětluje Pospíšil a dodává, že se rozhodně vyplatí počkat.

„Pokud si koupíte housle v obchodě, jsou většinou vyráběny sériově v továrnách. Kdežto já jsem přítomen jejich výrobě od začátku do konce a vnímám, jak se materiál chová a jak housle vznikají,“ tvrdí mistr.

Zákazníci si na něm cení hlavně jeho poctivosti a také toho, že je vždy ochoten poradit. „Je velmi šikovný. Chodím do jeho dílny opravovat violu a housle už řadu let. Vždy dokáže pomoci a poradit, a to i v případě, že mu volám třeba o víkendu. Tomášovy housličky jsou prostě nejlepší a jezdí si pro ně půlka republiky,“ říká Luboš Štancl, který nominoval ostravského houslaře.

Důvodem, proč jsem za panem Pospíšilem přišla, je, že chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana moravskoslezského regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

A jaké je tajemství jeho úspěchu? Prozraďte, co děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se vaši zákazníci stále vracejí?

„ Dělám svou práci poctivě a myslím, že jí rozumím. Sám hraji na housle a kontrabas, a se svými zákazníky se proto snáz domluvím. Snažím se být k lidem milý, vyjít jim vstříc. Nepustím je domů dříve, než jsou spokojeni,“ říká s úsměvem Pospíšil, který se stará o nástroje ostravské filharmonie, Národního divadla moravskoslezského či pedagogů a studentů Janáčkovy konzervatoře.

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?

„Jsou dny, kdy bývám rád sám a relaxuji. Každý první čtvrtek v měsíci pak máme s kamarády pánský klub a u piva probíráme, co nás potkalo,“ uzavírá.

Hlasujte a odměňte nejlepšího fachmana regionu. Vyberte ze tří příběhů ten nejlepší, pošlete svůj hlas a odměňte fachmana i sebe za poctivou práci.

Další příběhy najdete zde - Kozel odměňuje fachmany