Léčba pomocí radiofrekvenčních vln pomohla již více než stovce pacientů, kteří jsou registrováni v Centru pro léčbu a studium bolesti KARIM. „Jsou to pacienti, kterým se po radiofrekvenčním ošetření ulevilo u komplikovaných bolestí zad o 40 až 80 procent. Ale jsou i pacienti, kterým určité bolesti vymizely úplně. Nejvíce našich výkonů se týká bolestí, které vycházejí z meziobratlových kloubů na páteři,“ vysvětlila vedoucí lékařka centra MUDr. Alena Mátlová.

Baník Ostrava - Celtic Glasgow (výroční zápas v Ostravě se bude hrát 13. července 2022).
Oslavy 100 let Baníku zpestří Celtic, ten řešil i míče. Proč lístek k tisícovce?

Mezi prvními pacienty, kteří podstoupili tuto formu léčby bolesti, byl i Josef Kubesa: „To bylo v prosinci 2020, a musím říct, že bolesti zad už v podstatě neznám. Předtím jsem musel chodit často na obstřiky, od té doby jsem ho nepotřeboval ani jednou.“ Teď se lékaři pokusí pomocí radiofrekvenčních vln odstranit panu Kubesovi bolest v kolenou.

Přístroj, který měla nemocnice až doposud zapůjčený, využívají k léčbě rovněž lékaři Neurochirurgické kliniky FN Ostrava. „Metoda nám umožňuje další rozšíření léčby u našich pacientů s bolestmi zad. Tímto nenabízíme jen možnost operační léčby, ale společně s obstřiky všech úseků páteře přispíváme ke konzervativní léčbě, která je nedílnou součástí péče o pacienty s bolestmi zad. Zakoupení přístroje výrazně přispělo ke komplexnosti léčby v našem spondylochirurgickém centru,“ doplnil MUDr. Michael Mrůzek, Ph.D., staniční lékař kliniky.

Nový přístroj ve Fakultní nemocnici Ostrava.Nový přístroj ve Fakultní nemocnici Ostrava.Zdroj: FN Ostrava

O zakoupení přístroje usiloval i přednosta KARIM FN Ostrava prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc.: „Přednosti a výhody práce s tímto přístrojem sleduji už několik desítek let. A jsem velmi rád, že jsme jej mohli v rámci rekonstrukce kliniky pro naše pacienty pořídit. Jeho hodnota je i s vybavením téměř milion korun.“

Přístroj je zatím v provozu dvakrát týdně. „Ve spolupráci s kolegy z Neurochirurgické kliniky chceme postupně spektrum výkonů rozšiřovat směrem ke krční páteři, bolestem kloubů nebo bolestem po amputacích,“ dodala doktorka Mátlová a doplnila, že pro tento výkon, prováděný v místním znecitlivění, není žádné věkové omezení.