Ředitel FNO na páteční tiskové konferenci uvedl, že odvolán bude i manažer pro farmaekonomiku (pozn. red.: Martin Pružinec) a přednostka Ústavu patologie (pozn. red.: Jana Dvořáčková). Jak dále řekl, pro zmíněné personální kroky se rozhodl na základě auditu.

„K jednoznačnému manažerskému selhání vedoucího pracovníka (manažera pro farmakoekonomiku) došlo při vybírání zpětných bonusů. Jedná se o množstevní slevu, kterou firmy, od kterých nemocnice nakupuje některé léky ve velkém objemu, poskytuje formou právě tohoto zpětného bonusu. Pokud jej manažer nevybírá, tak ochuzuje nemocnici. V důsledku toho byla nemocnice ochuzena minimálně o deset milionů korun,“ upřesnil ředitel.

Závěr auditorů podle něj naznačuje, že jedním z možných motivů mohl být i záměr, nelze jej však prokázat.

„Minimálně ale šlo o manažerské pochybení,“ sdělil Evžen Machytka.

V případě odvolaných přednostů mělo podle ředitele docházet ke střetu zájmů.

„Osm zaměstnanců FNO působilo současně v soukromé laboratoři, která byla významně preferována při odesílání diagnostických vzorků. Tři z nich byli ve vedoucích funkcích. Kromě už odvolaných přednostů skončí ve své pozici i přednostka ústavu patologie (pozn. red.: Jana Dvořáčková),“ poznamenal ředitel s tím, že auditorské firma hovoří ve své zprávě o tom, že v případě diagnostických vzorků mohla nemocnici vzniknout škoda řádově v částce 40 milionů korun.

Tiskovka FNO - na fotografii ředitel nemocnice Evžen MachytkaZdroj: Deník / Pavel Sonnek

Audit prováděla od dubna do června společnost Deloitte Advisory. Machytka také upozornil, že odvolaní přednostové působí i ve vedoucích pozicích Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LFOU).

„Je známo, že na LF existuje celá řada vědeckých projektů, jejichž součástí je odesílání vzorků do stejné laboratoře, vůči které jsou tito přednostové ve středu zájmů,“ dodal ředitel FNO.

LFOU informovala, že podle právní analýzy považuje odvolání Igora Dvořáčka i Arnošta Martínka z pozic přednostů za neplatná.

„Byla učiněna v rozporu s příslušnou právní úpravou, v níž je stanoveno, že přednostu kliniky a ústavu jmenuje a odvolává ředitel FNO po dohodě s děkanem Lékařské fakulty. S ohledem na situaci, kdy funkce děkana je v současnosti obsazena dvěma různými osobami (pozn. red.: Arnošt Martínek a Pavel Zonča), totiž vydal rektor OU rozhodnutí, kterým bylo Pavlu Zončovi přikázáno, aby se zdržel výkonu funkce děkana LF do skončení řízení o jeho odvolání. Jedinou osobou, která je nadále oprávněna vykonávat funkci děkana LF v plném rozsahu, je tak Arnošt Martínek. S ním odvolání přednost ředitel FNO neprojednal, natož aby je dohodl,“ upozornila ve svém vyjádření LFOU.

Evžen Machytka.
Změny ve FNO: končí přednostové Dvořáček a Martínek

Vyjádření CGB Laboratoř a.s.

V tiskovém prohlášení se k situaci dnes odpoledne vyjádřila i společnost CGB laboratoř.

„Řada informací, které na tiskové konferenci Fakultní nemocnice Ostrava zazněly, a objevily se v médiích, je totiž do značné míry zavádějící,“ uvádí se v prohlášení této společnosti.

„FN Ostrava realizuje ročně víc než 200 tisíc vyšetření přes různé externí laboratoře. Jen velmi nepatrnou část, asi tisícovku z nich, pak přes CGB Laboratoř. Jde o vyšetření vysoce specializovaná, která dělá jen několik laboratoří v České republice (na severní Moravě dvě), a která ostravská fakultní nemocnice sama nedokáže ve svých laboratořích diagnostikovat,“ upozornila v prohlášení CGB Laboratoř její mluvčí Hana Hanke.

Vývoj dění ve FNO i na Lékařské fakultě Ostravské univerzity budeme i nadále sledovat.

PÁTOVA ULICE (na snímku) i Trnkovecká ulice jsou zdrojem obav usedlíků z Trnkovce. Obyvatelé těchto domů leží v žaludku mnoha sousedů.
Nedá se tu žít. Bojíme se! Stěžují si lidé z Trnkovce