„Právě tento program patřil od začátku mezi naše priority. Jsme první novou členskou zemí EU, kde se schválení podařilo dosáhnout. Vobdobí let 2007 až 2013 bude z tohoto programu možno čerpat přes sto miliard korun. Pro letošní rok to pak bude třináct milionů,“ uvedl při své návštěvě severovýchodu republiky ministr Petr Gandalovič. Vrozhovoru, který Deníku poskytl, odpověděl na otázky týkající se rozvoje zemědělství, potravinářství i na problém legalizace studní, který v posledních týdnech zajímá hodně lidí.
Zemědělci bývají často slyšet, když si stěžují, jak hodně jim nepříznivé počasí či další vlivy poškodily úrodu. Je možné, aby i v době, kdy do tohoto odvětví půjde rekordní objem peněz, ministerstvo pomáhalo při podobných situacích nějakými dotacemi?
Platby, které zemědělci dostávají a budou dostávat v dalších letech, jsou rekordně vysoké. Najedné straně jde o platby na plochu, které se dostaly na úroveň sedmdesáti procent toho, co dostávají zemědělci ve starých zemích EU. Nadruhé straně je to už zmíněných třináct miliard ročně, které ale půjdou nejen do samotného zemědělství, ale i na rozvoj venkova. Podle mého názoru by takové objemy peněz měly v hospodaření zemědělců vytvořit dostatečný prostor třeba i pro pojištění produkce. Je třeba počítat s tím, že zemědělství je obor, kde je jeden rok úroda lepší, další je pak špatný kvůli suchu či jiným vlivům. S tím se budou muset zemědělci vyrovnat. Neexistují žádné dotační tituly, které bychom mohli jednoduše vzít a dát je v případech, na které jste se ptal, jednoduše zemědělcům.
Se zemědělstvím úzce souvisí i potravinářství. I v tomto oboru se občas objevují stesky nad tím, že k nám míří zahraniční produkce, která je lacinější jen díky skrytým dotacím…
Případné otevřené i skryté dotace si EU hlídá velmi pečlivě. Takže tady myslím problém není. Je ale zřejmé, že otevřený trh může někomu dát šanci vyvážet, pro dalšího to znamená konkurenci a ohrožení. Tato mince má dvě strany, i naši producenti musejí hledat šanci, jak se dostat se svými výrobky na zahraniční trhy. Že to není vůbec jednoduché, to je pochopitelné.
Mezi problémy, které se objevily v posledních týdnech, patří i nejasnosti s legalizací studní postavených po roce 1955.
V rámci dotatečného povolování studní dáváme metodické pokyny vodohospodářským úřadům. Záleží ale také na tom, jak dodržují pokyny jednotlivé města, obce a vodoprávní úřady. Samozřejmě je naší snahou vysvětlit jim, že úředníci mají k celé věci přistupovat rozumně. Tak, aby nezatěžovali občany nadbytečnou a zbytečnou byrokracií a nevyžadovali například hydrogeologické posudky na studny, které jsou v provozu desítky let.