SERIÁL DENÍKU
Koho se nové nařízení týká a jaký vliv na životy nás všech bude GDPR mít?
Rychlý pohled očima odborníka poskytne čtenářům Deníku Jiří Klega, advokát ostravské kanceláře Jakovidis|Klega|Partners.
Do konce týdne se vám v jednotlivých dílech našeho miniseriálu budeme snažit přinést odpovědi na otázky, jak se změny dotknou jednotlivých institucí a skupin obyvatelstva škol a školek, živnostníků, lékařů, e-shopů a dalších.

„Na lékaře dopadají přísnější pravidla než na běžné podnikatele. Údaje pacientů týkající se jejich zdravotního stavu jsou velice citlivé a zneužití může mít hluboký dopad na soukromí pacienta,“ říká advokát Jiří Klega z ostravské advokátní kanceláře Jakovidis|Klega|Partners.

Některé pacienty tak čeká znova podepisování souhlasů se zpracováváním údajů. Pokud ale souhlasy podepsané před 25. květnem splňují podmínky nového nařízení, není třeba je obnovovat.

Zdravotnický personál by měl projít školením o GDPR a lékaři by rovněž měli zvážit, zda jsou údaje pacientů v počítačích dobře zabezpečené proti krádeži, hackerům nebo vyděračským programům. Tvůrci těchto programů mohou zablokovat přístup do systému v počítači a za opětovné zpřístupnění požadovat vyplacení výkupného. Nezamknuté kartotéky v ordinacích mohou rovněž představovat problém, který by měli lékaři vyřešit. K záznamům o pacientech by se jinak mohla dostat neoprávněná osoba.

Lékaři budou moct citlivé údaje o zdravotním stavu či biometrické údaje, jako snímky obličej,e zpracovávat, pokud k tomu získají výslovný souhlas pacienta. Ovšem v případě, že by zpracování těchto údajů bylo nezbytné pro lékařství či potřebné z důvodů významného veřejného zájmu v oblasti veřejného zdraví, souhlas pacienta již nutný není.

Markéta Sulková