Strojírenská značka Gearworks z Ostravy vyhlásila bankrot. Její jméno už svítí v insolvenčním rejstříku, sama na sebe podala insolvenční návrh. O práci tak patrně přijde přes 120 lidí.

Ambulance Lékařské pohotovostní služby ve Fakultní nemocnici Ostrava.
Nová dětská pohotovost v Ostravě-Porubě čelila náporu hned první den

Za problémy stojí v širším kontextu válka na Ukrajině a drahé energie. Firma patřící nyní do holdingu Witkowitz přišla o odběratele jak ve válkou poznamenané zemi, tak i na území jejího agresora. Kvůli nerealizovaným zakázkám tak nebyla schopna uhradit jiné.

„Management společnosti Gearworks podal insolvenční návrh na tuto společnost a zkoumá podmínky k podání návrhu na povolení reorganizace,“ uvedla pro Seznam Zprávy Michaela Žvaková za představenstvo společnosti Witkowitz. Podle samotné firmy Gearworks měla na ekonomické zdraví firmy neblahý vliv také situace na trhu s energiemi, jejichž několikrát zvýšené náklady nedokázala firma s ohledem na výše uvedené ztráty hradit. Poslední dva měsíce byla bez větší zakázky.

Ostravské směnárny. Leden 2023.
Zůstaly vám neplatné chorvatské kuny? Nezoufejte, i v Ostravě existuje řešení

„Insolvenční navrhovatel aktuálně není schopen dostát všem svým závazkům vůči věřitelům a není schopen pokrýt všechny náklady spojené s provozem závodu,“ napsala společnost Gearworks v insolvenčním návrhu.

Firma tak zažívá až neblaze reálné déjà vu. V insolvenci se ocitla už v roce 2016, kdy byla pod názvem Vítkovice Gearworks coby součást koncernu Jana Světlíka ve ztrátě větší než 700 milionů korun, postupně se ale dostala jak do černých čísel, tak i k novým vlastníkům. Podaří se jí po reorganizaci postavit na nohy i podruhé?